DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Bahanelerin arkasına sığınmadan 3 yılı dolu dolu geçirdik

Bahanelerin arkasına sığınmadan 3 yılı dolu dolu geçirdik

Başkan Soyer İzmir Vakfı'nın Genel Kurulu'nda konuştu

ABONE OL
Haziran 6, 2022 18:48
Bahanelerin arkasına sığınmadan 3 yılı dolu dolu geçirdik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lider Soyer İzmir Vakfı’nın Genel Şurası’nda konuştu

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer İzmir Vakfı’nın 2021-2022 Genel Konseyi’nde konuştu. Birebir vakitte İzmir Vakfı Lideri olan Tunç Soyer, “Geçen üç yılı pandemi, sarsıntı, ekonomik kriz demeden, mazeretlerin ardına sığınmadan dolu dolu geçirdik. 2022 yılının turizm dalına can suyu olacağını düşünüyoruz” dedi.

İzmir Vakfı’nın 2021-2022 Genel Şurası, İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapıldı. Genel Kurul’a İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı Lideri Tunç Soyer, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, İzmir Vilayet Kültür Turizm ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Efes Selçuk Belediye Lideri Filiz Ceritoğlu Sengel, İzmir Ticaret Odası İdare Konseyi Üyesi Oğuz Özkardeş, Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Lideri Mustafa Karabağlı, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Lideri Zekeriya Memnun, Ege Bölgesi Sanayi Odası Lider Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği İdare Heyeti Üyesi Tolga Gencer, Çeşme Turistik Otelciler Birliği Lideri Yakup Demir, İzmir Vakfı Genel Müdürü Deniz Karaca ve İzmir Vakfı üyeleri katıldı.

2022 bölüme can suyu olacak
Açılış konuşmasını yapan Lider Tunç Soyer, turizm bölümü için yeni bir periyoda girildiğini belirterek “Pandemi nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarında turist sayılarında yaşanan düşüşün akabinde 2022 yılına hepimizi umutlandıran bir ivmeyle başladık. Dönem dışı datalara bakarak bile bunu görebiliriz. 2022 Ocak-Nisan döneminde yabancı turist gümrük girişlerinde 2019’a nazaran yüzde 20’lik bir artışı yakaladık. Yerli turist konaklama sayılarında ise yılın birinci çeyreğine baktığımızda yüzde 10’luk bir artış görüyoruz. Özcesi 2022’de 2019 yılı datalarını yakalayıp geçme gayemize adım adım yaklaşıyoruz. Önümüzdeki aylarda dönemin tesiriyle hem yerli hem yabancı turist sayılarında daha büyük oranlarda artış yaşanacağını ve 2022 yılının kesime can suyu olacağını düşünüyoruz” dedi.

Kent turizmini geliştirmek için adımlar atılıyor
Lider Soyer, İzmir Vakfı üyelerinin dayanağı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kalkınma Ajansı olarak tüm kent paydaşlarının iştirakiyle İzmir’in turizmde hak ettiği yere gelmesi için 5 yıllık stratejinin belirlendiğini söyleyerek, “Hedefimiz 2024 yılında İzmir’i, nitelikli turistin tercih ettiği, kişi başına turist harcamasının her geçen yıl arttığı bir kent haline getirmek. Kent iktisadına daha çok katkı sunan sürdürülebilir turizm anlayışıyla bilhassa Akdeniz Havzası’nda öne çıkan bir destinasyon haline gelmek. Geçen üç yıl içerisinde bu doğrultuda daima birlikte çok sayıda kıymetli çalışmayı hayata geçirdik. 2021 yılı ise tahminen bu manada en hareketli geçirdiğimiz yıl oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı paydaşlığı, Sun Express sponsorluğuyla Visit İzmir taşınabilir aplikasyonunu 2021 Haziran ayında yayınladık. Turist hareketliliğini 12 aya yayma maksadımız doğrultusunda kent turizmini geliştirmek için çok sayıda adım attık. Belediyemizin Turizm Şubesi Müdürlüğü ve İzmir Vakfı’nın ortak çalışmalarıyla Alsancak, Kültürpark, Konak, Kemeraltı ve Hisarönü’nde olmak üzere toplamda 5 adet turist bilgilendirme ofisini açtık. Konak Bilgilendirme Ofisi önünde oluşturduğumuz otobüs park alanıyla kent merkezi ve Kemeraltı’na turist getiren acentelerimize deva olduk. Kemeraltı için yaptığımız markalaşma ve rota çalışmalarıyla hem yerli hem de yabancı turisti kent merkezine çekecek adımları hızlandırdık. TARKEM, Konak Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi UNESCO Ofisi’nin çalışmaları sonucunda Yeşilova ve Bayraklı Smyrnası ilişki noktalarıyla birlikte tarihi liman kenti başlığıyla Kemeraltı’nı UNESCO Dünya Mirası Süreksiz Listesi’ne sokmayı başardık. Artık gayemiz Bergama ve Efes’ten sonra Kemeraltı ile İzmir’e üçüncü dünya miras alanını kazandırmak” diye konuştu.

İzmir’de turizm ayağa kalkıyor
Maksatlarının İzmir’i UNESCO markasıyla anılan bir kent haline getirmek olduğunun altını çizen Lider Soyer, “Yine bu süreçte paydaşlarımızla birlikte fizikî, dijital ve hibrit düzenlenen çok sayıda ulusal ve milletlerarası fuara iştirak gösterdik. İzmir’in geçmişiyle ahenginden ilham alarak oluşturduğumuz desenleri, kentin dört bir yanına yaygınlaştırmayı sürdürdük. Bu yıl tahminen de en sevindirici gelişme kruvaziyerleri 6 yıl ortadan sonra tekrar İzmir Körfezi’nde görmek oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, TÜRSAB ve İzmir Vakfı iştirakiyle üç yıldır yaptığımız görüşmelerin sonunda bu yıl toplamda 34 gemi limana demirleyecek. Önümüzdeki yıllarda da artan sayılarıyla kruvaziyer gemilerini İzmir’de ağırlamak önceliklerimiz ortasında yer alıyor. Yeniden geçen yıl, hava yolu şirketleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı iştirakiyle Direct İzmir projesini hayata geçirdik. Maksadımız İzmir’den direkt uçuş gerçekleştirilen kentlerin sayısını artırmak. 2022 yaz dönemi prestijiyle yurtiçinde Bodrum, yurtdışında Tiflis, Üsküp, Cenevre, Beyrut, Manchester üzere kentlerin eklenmesiyle directizmir.com web sitesinden toplam 68 destinasyona ilişkin bilgiye ulaşılabiliyor. İzmir’i yalnızca turizm dalında değil, kültür ve sanat dünyasında da bir cazibe merkezi haline getirmek gayesiyle çok sayıda çalışma yapıyoruz” halinde konuştu.

İzmir’in turizm hissesi artacak
Lider Soyer, Büyükşehir Belediyesi iştirakiyle hayata geçirilen İzmir Sinema Ofisi’nin 2021’de de onlarca sinemaya takviye sağladığına değinerek şöyle konuştu: “Ofis, çalışmalarıyla bilhassa Netflix ve Disney Plus üzere milletlerarası dijital platformların üretimlerini ve münasebetiyle sinema kesiminin dikkatini İzmir’e çekiyor. İzmir, orijinal bir sinema platosuna kavuşuyor. İzmir, İstanbul’da sıkışan sinema ayağını kente getirecek. Geçen üç yılı pandemi, zelzele, ekonomik kriz demeden, mazeretlerin ardına sığınmadan dolu dolu geçirdik. Ancak İzmir turizmi için ne yapsak az kalır. Koyduğumuz maksatlara ulaşmak için tüm kurumların kenetlenerek, ortak akılla hareket etmesi bir mecburilik. İzmirli kurumlar olarak, yaptığımız çalışmalarla 2022 yılından umudumuz ve beklentimiz yüksek. İnanıyorum ki İzmir, önümüzdeki yıllarda da sizlerin katkılarıyla turizmden aldığı hissesi artıracak.”
İzmir Vakfı Genel Müdürü Deniz Karaca ise 2021-2022 periyodunda İzmir Vakfı’nın yaptığı faaliyetleri sunumla heyet üyelerine anlattı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.