DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Babacan’dan hükûmete sınır ötesi operasyon yanıtı: ‘Haddinizi bileceksiniz’
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Babacan’dan hükûmete sınır ötesi operasyon yanıtı: ‘Haddinizi bileceksiniz’

Babacan’dan hükûmete sınır ötesi operasyon yanıtı: ‘Haddinizi bileceksiniz’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu. Babacan’ın gündeminde dış politika ve ekonomi vardı.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 14:48
Babacan’dan hükûmete sınır ötesi operasyon yanıtı: ‘Haddinizi bileceksiniz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık kıymetlendirme toplantısında konuştu. Babacan’ın gündeminde dış siyaset ve iktisat vardı. Babacan, Suriye’ye hudut ötesi operasyon hazırlığında olan hükûmete seslenerek, “Öyle sağda solda ‘Muhalefet operasyona dayanak vermiyor, yok öbür tarafı destekliyor’ falan filan üzere saçmasapan laflar etmeyeceksiniz. Haddinizi bileceksiniz’ diye konuştu. Elektrik ve doğalgaza yapılan artırımları da pahalandıran Babacan şunları söyledi:

‘Dış siyaset Sayın Erdoğan’ın ve ortaklarının keyfine bırakılmayacak kadar önemli bir alan’

“Türkiye, ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bahislerde asla yaş tahtaya basmamalıdır. Dış siyaset Sayın Erdoğan’ın ve ortaklarının keyfine bırakılmayacak kadar önemli ve değerli bir alandır. Hükûmet, iç siyasetteki gayeleri uğruna terörle uğraşımızı zayıflatacak hiçbir şey yapmamalıdır. Ülkemizin teröre karşı verdiği haklı gayret dünyanın gözü önünde asla sorgulanmamalıdır.”

‘Niye bugün gündeme getiriyorsunuz?’

“Birileri dış siyaset konusunda tenkit duymaktan rahatsız. Çöken iktisat, yok olan hukuk, can çekişen sıhhat sistemi konuşulmasın istiyorlar. Tam bu nedenle, muhtemel Suriye operasyonu ile ilgili niyetlerinden kuşku duyuyoruz. Onun için hükûmete soruyoruz: Ülkedeki meselelerin üstünü hudut ötesi bir operasyonla örtmek mi istiyorsunuz? Kapsamı nedir? Bugüne kadar aklınıza gelmedi de niçin bugün gündeme getiriyorsunuz? Gelin siyasi partileri bilgilendirin. 8 yıl MGK üyeliği yapmış bir beşerim. Millet sorunu, devlet sıkıntısı nedir âlâ bilirim.”

‘Askerler bu ülkenin evlatları, yanıt vermek zorundasınız’

“Oraya giden askerler hepimizin evladı, bu ülkenin evlatları. Sorularımıza yanıt vermek zorundasınız. Görüş ve tekliflerimizi dinlemek zorundasınız. Ayrıyeten, o denli sağda solda ‘Muhalefet operasyona takviye vermiyor, yok öbür tarafı destekliyor’ falan filan üzere saçmasapan laflar da etmeyeceksiniz. Bunu konuşturtmayız, söyletmeyiz size. Hele hele ülke tarihine tek bir hayrı geçmemiş, şu ülkenin menfaatine tek bir iş yapmamış ortakları yanınıza aldıktan sonra bizleri susturmaya kalkamazsınız. Susmayacağız. Bu kadar ucuz değil. Haddinizi bileceksiniz.”

‘Siyasi meşruiyet muhalefetin görüşünün alınmasıyla sağlanır’

“Vatandaşın kıymetli bir ekseriyeti artık bu hükûmetin gerisinde değilse böylesine stratejik, değerli mevzularda hükûmet yalnızca yasal meşruiyetine dayanarak adım atamaz. Böylesine bir operasyonun siyasi meşruiyetini sağlamak fakat siyasi partilerin, muhalefetin gerçek bir biçimde bilgilendirilmesi ve onların da görüşünün alınmasıyla sağlanabilir.”

‘Putin’in kapısında beklediniz’

“Suriye’de 34 şehit verdikten sonra gidip, Moskova’da Putin’in kapısında beklediniz. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği probleminde tekrar düzgün bir tahlil yapıp faal bir diplomasi sergilemek yerine, bir öbür gösteri peşindeler. Diyelim ki, bu iki ülke savunma sanayi kısıtlamalarını kaldırdı. Büyük bir muvaffakiyet mı kazanmış olacaksınız? Terörle uğraşta üstün bir efor mı ortaya koymuş olacaksınız? Kimseyi aldatmayın. PKK terör örgütüne müsamaha gösteren, bu örgütün bağlı olduğu ünitelere alan açan yalnızca bu iki ülke mi? Bütün mevcut NATO üyelerine tıpkı çağrıyı yapın. Bütün BM üyelerine birebir davet yapın.”

‘Senin üzere fiyat artıran var mı?’

“Zamların hatalısı kendileri değilmiş üzere esnafımız ile vatandaşı karşı karşıya bırakıyorlar. Bu, dürüst bir devlet idaresi değil. Sen neyin baskınını ne yapıyorsun ya? Hangi fiyat kontrolünden bahsediyorsun? Kendi öz kontrolünü yapsana. Piyasada senin üzere 4 buçuk, 5 buçuk kat fiyat arttıran öbür birisi var mı? Elektrik ve doğal gazın fiyatını belirleyen Cumhurbaşkanı. Dün geceki artırımlarla elektrik 4,5 kat, doğalgaz fiyatı 5,5 kat artmış.”

‘Zamların en az yarısının sebebi sensin’

“Kalkmış ‘Fahiş fiyatlarla çaba edeceğiz’ diyor. Yahu fiyatları fahiş bir formda artıran sensin. Sen elektrik fiyatlarını artırdığında, doğalgaz fiyatlarını artırdığında, A’dan Z’ye her şeye artırım geleceğini bilmiyor musun? Bu artırımların en az yarısının sebebi sensin. Hesap ortada! Dolar iki katına çıkmasaydı, bugün endüstricinin elektriği 288 kuruş değil, 140 kuruşun altında olacaktı. Dolar iki katına çıkmasaydı, bugün endüstricinin doğalgazı 10 lira 40 kuruş değil, 5 liranın altında olacaktı. Dolar iki katına çıkmasaydı, bugün akaryakıt, mazot 24 lira, 25 lira değil, 10 lira civarında olacaktı. Bir de ne demiş? ‘Vatandaşın ekmeğiyle, doğalgazı, elektriğiyle dertleniyoruz’ demiş. Aşikâr, çok belirli. Her dertlendiğinde artırım geliyor. Her dertlendiğinde üstümüzdeki yük katmerleniyor.”

‘Biz gelince siz rahatça uyuyabilirsiniz’

“Erdoğan ‘Bu ülkenin en garip beşerinin da karnının tok, üstünün pek, gönlünün huzurlu olduğunu görmeden bize rahat uyku uyumak haramdır’ diyor. Uykusuz geceler bekliyor. Üç gün evvel ‘Memlekette yok’ diyordu. Sayın Erdoğan; bu sözlerinizde samimiyseniz bundan sonra size 5 dakikalık uyku bile yok. Fakat birinci seçimde sandıkla biz geleceğiz. İşte o günden itibaren çok rahat uyuyabilirsiniz, biz evelallah tekrar ülkemizi düzlüğe çıkaracağız.”

‘Halkı aldatıcı verenleri arıyorsanız Beştepe’ye bakın’

“Gazetecileri susturmak için Basın Kanunu’nu düzenlemek istiyor. İnternet sitelerini susturmak için internet sitelerini yıldırmak istiyor. Milletin sesini susturmak için de toplumsal medyada söz hürriyetini çiğnemek istiyor. Tek kederleri Türkiye’yi baskı ülkesine çevirmek. Kamu gücünü millete karşı kullanmayı beceri sanıyor. Ne diyor? ‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yaymak suçtur’ diye yasa çıkarmaya çalışıyorlar. Yeni bir hata uyduruyorlar. Halka aldatıcı bilgi verenleri arıyorsanız Beştepe’ye bakın. Örneğin ‘Türkiye’de açlık yoktur’ demek halkı yanıltmaktır. Zira yatağa aç giren çocuklar vardır. ‘Ekonomik krizin sebebi dış güçlerdir’ demek halkı yanıltmaktır. Zira krizin tek sebebi Beştepe’dir. El imali, konut üretimi, yerli ve ulusal krizdir. Sayın Erdoğan’ın ‘Ben faizle gayret ediyorum’ kelamları de halkı yanıltmaktır. Gelmiş geçmiş en yüksek faiz ödemelerini yapan kendisidir.”

‘Aklı sıra ağzımızı bantlayınca huzur bulacak’

“‘Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma suçu’ diye bir şey çıkartıp 3 yıla kadar da mahpus cezası öngörüyor. Seçim yolunda kendisinin kelamlarını tekrar etmeyen herkesi cezalandırmayı hedefliyor. Bu gidişle kelam söylemeyi yasaklayacak, işi bitirecek. Aklı sıra ağzımızı bantlayacak, fakat o denli huzur bulacak.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.