DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Babacan: “Eylem planımız, yaşam ve gezegen savunmasıdır”

Babacan: “Eylem planımız, yaşam ve gezegen savunmasıdır”

DEVA Partisi’nin yeni eylem planında öne çıkanlar şöyle: Musluktan temiz içme suyu akacak.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 09:36
Babacan: “Eylem planımız, yaşam ve gezegen savunmasıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi’nin yeni hareket planında öne çıkanlar şöyle: Musluktan pak içme suyu akacak. Kentlere su çeşmeleri konulacak. Kalıcı yaz saati uygulaması kaldırılacak. Etraf Mahkemeleri kurulacak. ÇED süreçleri faal hale getirilecek. Plastik atık ithalatı kademeli olarak kaldırılacak. Kömürden çıkış, net sıfır emisyon maksadına uygun planlanacak. Karbon fiyatlaması sistemi kurulacak. Yenilenebilir güç yatırımları desteklenecek.

Genel Lideri Ali Babacan, Bolu’nun Gürçam Köyü’nde partisinin Etraf ve İklim Değişikliği Aksiyon Planını açıkladı. Üstünde “Nesiller ortası adalet için” yazan bir tişörtle konuşan Babacan’a katıldığı programda eşi Zeynep Babacan da eşlik etti. Aksiyon planının ayrıntılarını DEVA Partisi Tabiat Hakları ve Etraf Siyasetleri Lideri Evrim Rızvanoğlu paylaştı. Babacan, “Yaşanabilir bir Türkiye” sloganıyla duyurulan hareket planını şu sözlerle anlattı:

‘Yeşil çizgilerimiz var’

“Bizim yeşil çizgilerimiz var. Etraf ve İklim Değişikliği Aksiyon Planımızda yeşil çizgilerimizin sınırlarını bariz bir biçimde ortaya koyuyoruz. Aksiyon planımız; çağımızın en büyük global krizine, yani iklim krizine karşı ülkemize bir istikamet kazandırma eforu. Hepimiz için bir ömür ve gezegen savunması.”

‘Yaşanabilir bir Türkiye bırakmak istiyoruz’

Tabiat hakları ve etraf konusunu kuşaklar ortası adalet prensibini temel alan bir yaklaşımla yola çıktık. Bizden sonraki jenerasyonların haklarını korumak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu toprakların bizden sonraki sakinlerine yaşanabilir bir Türkiye ve dünya bırakmak istiyoruz.”

‘Tüm Türkiye’de musluk suyunu içilebilir hale getirmek için çalışacağız’

“İnsanların pak suya, pak havaya erişimini ömür sorunu olarak görüyoruz. DEVA Partisi iktidarında, tüm Türkiye’de musluk suyunu içilebilir hale getirmek için çalışacağız. Bunu kıymetli bir amaç olarak önümüze koyduk, değerli bir mevzu. Orta ve büyük ölçekli üretim tesislerinde emisyon ve deşarj bilgilerini daima bir biçimde ölçmek gerekiyor. Bu tesislerin suya, havaya ve toprağa bıraktıkları kirleticileri daima izlememiz gerekiyor. Baca ve deşarj noktalarında denetim sağlayarak ölçümleri daima ve mecburi tutmamız gerek.”

‘Plastik atık ithalatını takvim doğrultusunda kaldırmak gerekiyor’

“Kaynağında ayrıştırmayı teşvik ederek, insan sıhhatine ve tabiata risk teşkil edebilecek plastik atıkların ithalatını bir takvim doğrultusunda kaldırmamız gerekiyor. Tek kullanımlık plastikleri kademeli olarak hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Plastik su şişelerinin kullanımını azaltmak için kentlerde insanların ağır olduğu bölgelerde içme suyu çeşmeleri bulunduracağız.”

‘Sürdürülebilir kalkınma amaçlarımıza ulaşacağız’

Avrupa’nın Yeşil Mutabakatı konuştuğu ve uygulamaya başladığı bir periyoda giriyoruz. Güç, ulaşım, sanayi, tarım ve başka pek çok alanda kesim bazlı yenilikler dünyanın gündeminde. Üretim süreçlerinde yapacağımız yeşil yeniliklerle bir arada ülkemizi sürdürülebilir kalkınma amaçlarımıza ulaştıracağız. Türkiye olarak global iklim değişikliğine karşı milletlerarası çapta öncü adımlar atan büyük ekonomiler ortasında yerimizi almak zorundayız.”

‘Kömürden çıkışı 2050 ‘net sıfır’ amaçlarına uygun planlamak gerek’

Paris İklim Mutabakatı doğrultusunda 2050 yılı için net sıfır emisyon gayesi koyuyoruz. Bu tezli bir gaye. Türkiye’nin kömürden çıkışını 2050 yılı ‘net sıfır gayesine uygun planlanması gerekiyor. Net sıfır emisyon amacımız ile kahverengi iktisattan yeşil iktisada geçiş siyasetimizde, insana yakışır iş prensibimize uyumlu yeşil istihdam alanları sağlayacağız. DEVA Partisi iktidarında, rüzgâr paneli ve güneş paneli teknisyeni, güç verimliliği uzmanlığı, yeşil teşebbüsçü üzere yeni meslekler ve çalışma alanları gelişecek.”

‘Yeşil İktisada Geçiş Programını yürürlüğe koyacağız’

“Avrupa Yeşil Mutabakatını uygulamak için ‘Yeşil İktisada Geçiş Programı’nı hazırlayıp yürürlüğe koyacağız. Pak güç alanında bir piyasa oluşturmak önceliğimiz olacak. Yenilenebilir güç alanında direkt yatırım yapan şirketlere verilen dayanakların güçlü bir halde devamı gerekecek.”

‘Çocuklarımızı karanlıkta okula göndermeyeceğiz’

“Hükûmet ‘enerji tasarrufu edeceğiz’ diye saatleri değiştirdi. Çocuklar sabah karanlıkta okula gitmek zorunda kalıyor. Koskoca ülkede elektrikleri akşam yakmayalım diye sabah yakar hale getirdiler. Üstüne bir de elektrik artırımları geldi. El attıkları bu mevzuyu da zincirleme iş bilmezlik serisiyle tamamladılar. Bu kalıcı yaz saati uygulamasını kaldıracağız. Çocuklarımızı karanlıkta okula göndermeyeceğiz.”

‘Karbon fiyatlaması sistemi kuracağız’

“Yapacağımız yeniliklerden bir tanesi de iklim teknolojilerine teşvik vermek olacak. Karbon yakalama, kullanma, depolama, güç depolama üzere iklim teknolojilerine yatırım yapan ve bu teknolojileri kullanan firmalar teşvik vereceğiz. İklim krizi ile gayrette karbon fiyatlaması sistemini kuracağız. Avrupa Birliği’ne karbon hudut vergisi ödemek yerine karbon salımı için yapılan vergi ödemelerinin ülkemiz içinde kalmasını sağlayacağız.”

‘Mega projeleri bölgede oturan vatandaşlarımıza soracağız’

“Çevre ve iklim şuurunu devlet siyaseti haline getirmek zorundayız. Hem idari hem de hukuksal yenilikler getireceğiz. Mega projeleri bölgede oturan vatandaşlarımıza kesinlikle soracağız. Hem etraf hem de mahallî bazda demokrasi diyeceğiz. Bir işi yaparken o işin yapıldığı mahalleye de soracağız.”

‘Çevre mahkemeleri kuracağız’

“İklim Kanunu çıkartacağız. İklim değişikliğiyle ilgili atılacak adımları yasal teminata kavuşturacağız. Etraf mahkemeleri kuracağız. Etrafla ilgili ihtilaflar alanında uzmanlaşan etraf mahkemelerinde çözülecek.”

‘Göstermelik ÇED raporlarına dayanan işlere son vereceğiz’

Çevresel Tesir Kıymetlendirme raporlarının hazırlanma sürecinin güzelleştirilmesini ve rapora nazaran verilen taahhütlerin denetlenmesini sağlam temellere bağlayacağız. Göstermelik ÇED raporlarına dayanan işlere son vereceğiz. Mış üzere hazırlanan raporlarla kentlerimizin katledilmesine müsaade etmeyeceğiz.”

‘Pamuk eller cebe…’

“Dünyada şu an global ısınma ve iklim krizi varsa en değerli sebebi dünyayı en çok kirleten ülkelerdir. Hasebiyle o ülkelerin pamuk ellerini ceplerine sokmaları, kaynak ayırmaları gerekiyor. Türkiye’nin iklim elçisi bu diplomasiyi yapacak, o ülkelere baskı yapacak.”

‘Ailemizde çevresel hassaslığa uğraş gösteriyoruz’

“Biz kendi ailemizde pek çok bahiste çevresel hassaslığa dikkat etmeye uğraş gösteriyoruz. Bizim konutta çöpler kesinlikle ayrıştırılır. Bir seferlik kullanılan plastiklerin tüketimini epey azalttık. Aydınlatmada tasarruflu ampul kullanıyoruz. Isıtma sisteminin yıllık bakımını muntazam yaptırıyoruz. Bu yıl geri dönüşümlü iplikten üretilen grup elbise aldım. Kent içi ulaşımda hibrit araç kullanmaya çaba ediyorum. Herhalde yarı elektrikli araç kullanan tek siyasi parti genel lideri benim. Umarım çoğalır. Elektrikli araç şarj istasyonlarının da arttırılması kıymetli ki tam elektrikli araçların kullanımı yaygınlaşsın.”

Aksiyon planının ayrıntılarını Rızvanoğlu anlattı: Alarm zilleri çalıyor

Babacan’ın akabinde konuşan DEVA Partisi Tabiat Hakları ve Etraf Siyasetleri Lideri Evrim Rızvanoğlu, “Dünyanın pek çok yerinde alarm zilleri çalıyor lakin bu sefer ‘Dünya ölüyor’ diye çalmaya başladı. Elimizi çabuk tutmamız gerekiyor” dedi. Rızvanoğlu şöyle devam etti:

‘El frenini çekeceğiz’

“Kastamonu’dan Van’a kadar yaşanan sel felaketlerinde 82 vatandaşımızı kaybettik. Marmara müsilajla kaplandı. Akdeniz’den Ege’ye 299 orman yangını çıktı. Birçok termik santralin bacasından çıkan zehirli dumanların insanları zehirlemesine şahit olduk. Kanser sayıları harika boyutlara ulaştı. Dünya besin krizine gerçek ilerlerken Türkiye’de tarımı tarihin en makûs yöneten idaresi iş başında. El frenini çekeceğiz ve buna bir dur diyeceğiz.”

‘Dünyanın plastik atık çöplüğü olmamıza itiraz etmemiz gerekiyor’

“Türkiye’nin dünyanın plastik atık çöplüğü olmasına daima birlikte itiraz etmemiz gerekiyor. Ta İngiltere’den buraya gelen, toprağımızı zehirleyen atıkları memleket problemi yapmamız gerekiyor.”

‘Rehabilite edilemeyen termik santrallerin faaliyetlerini durduracağız’

Afşin Termik Santralinden çıkan dumanın fotoğrafını gösteren Rızvanoğlu, “Mevcut termik santralleri ileri teknoloji yatırımlarıyla rehabilite edeceğiz, edilemeyen santrallerin faaliyetini durduracağız. Burası çalışan fakat filtresi bozuk bir santral. Burada beşerler yaşıyor. Ya sıhhatlerini ya işlerini seçecekler. Termik santrallerin kontrolünü çok sıkı hale getireceğiz. Ekmeğini kazanan, ticaret yapan insanları mağdur etmeyeceğiz” dedi.

‘Kuraklıkla gayret edeceğiz’

Rızvanoğlu, kuraklık tehdidine de dikkat çekerek Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerinin imgelerini gösterdi. Rızvanoğlu şu tabirleri kullandı:

“Tuz Gölü’nde kuraklık sebebiyle ölen flamingoların imgelerini hatırlıyoruz. Kuraklıkla aktif bir halde gayret edeceğiz. Yalnızca Tuz Gölü değil, Salda Gölü, Van Gölü, öbür göller kuruyor. Tedbir almazsak 15-20 yıl içinde su yoksulu bir ülke olacağız.”

‘Suyu havza bazında yöneteceğiz’

“Suyu havza bazında yöneteceğiz. Farklı havzalardan birbirine transfer edilebilecek. Havzaları kirlilik durumlarına nazaran sınıflandıracağız. Su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde sanayi ve yerleşim alanlarına müsaade vermeyeceğiz.”

‘Bisikletli yaşama geçeceğiz’

Almanya’dan bir bisiklet otobanının imgesini paylaşan Rızvanoğlu:

“Bisikletli yaşama geçeceğiz. Yeşil altyapı atağı yapacağız. Almanya’da bir bisiklet otobanı 100 kilometre. Geçit var, lambalar var, kar temizleniyor… Nasıl ki araçlar için yatırım yapıp otobanlar oluşturuyorsak, bisiklet yolları da birebir biçimde yaklaşacağız.”

Etraf eğitimi mecburî ders olacak

“Güçlü bir etraf eğitimi çocukluktan gelmek zorunda. Müfredata mecburî ders olarak eklenmesi gerekiyor. Çocukluktan itibaren sisteme sokmamız gerekiyor.”

‘Tüm atıkları üretime kazandırmayı amaçlıyoruz’

Ekolojik Organize Sanayi Bölgeleri kuracaklarını söyleyen Rızvanoğlu, yine kıymetlendirme anlayışını benimsediklerini de kelamlarına ekledi:

“Birisinin atığı başkasının hammaddesi olacak. Gayemiz tüm atıkları üretime tekrar kazandırmak. Tekrar kıymetlendirme anlayışını benimsiyoruz. Besin israfının önüne geçip iktisada geri kazandıracağız. Atık suları arıtarak ziraî sulamada kullanacağız.”

‘Elektrikli araç hayali DEVA iktidarında gerçekleşecek’

“İngiltere 2030 yılı itibariyle fosil yakıtlı araç üretmeyeceğini açıkladı. Ford, Mercedes, Volvo 2040 itibariyle elektrikli araç üreteceğini açıkladı. Gideceğimiz yer elektrikli araçlar. Hayallerimiz DEVA iktidarında gerçekleşecek.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.