DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gelecek Yılın Tohumlarını Yetiştiriyor
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Aydın Büyükşehir Belediyesi Gelecek Yılın Tohumlarını Yetiştiriyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi Gelecek Yılın Tohumlarını Yetiştiriyor

Aydın Büyükşehir Belediyesi, binlerce yıldır tarım yapılan Anadolu’nun en büyük hazinesi olan yerel tohumlara sahip çıkıyor.

ABONE OL
Haziran 5, 2022 11:24
Aydın Büyükşehir Belediyesi Gelecek Yılın Tohumlarını Yetiştiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aydın Büyükşehir Belediyesi, binlerce yıldır tarım yapılan Anadolu’nun en büyük hazinesi olan mahallî tohumlara sahip çıkıyor. Bu yıl da Büyükşehir Belediyesi’nin Mahallî Tarım Eserleri Sahası’nda ekimlere başlandı. Elde edilecek Aydın yöresinin endemik zerzevat ve meyvelerinin tohumları gelecek yıl fide haline getirilerek vatandaşlara dağıtılacak. Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, tarımda sürdürülebilirliğe yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi mahallî tohumlara sahip çıkmaya devam ediyor. Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak için Büyükşehir Belediyesi’nin tarlalarında bu yıl da ekim heyecanı yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ziraat mühendislerinden Özgür Tarakçılar süreçle ilgili bilgi verirken, “Elde ettiğimiz tohumlar sağlıklı bitkilerden aldığımız tohumlar. Bu tohumları öncelikle bu deneme alanımıza ekiyoruz. Bunları sağlıklı bir halde büyütüyoruz, meyveye dönene kadar her basamağını denetim ediyoruz. Bu sürecin en değerli evrelerinden birisi çiçeklenme vakti. Çiçeklenme periyodunda çiçek tablaları oluşmadan evvel sağlıklı bitkileri belirliyoruz. Çiçek tablaları oluşmadan evvel onları kapatmaya başlıyoruz. Böylelikle yabancı tozlaşmayı engelleyip ari, Cet Tohumunu koruyan bir uygulamayla mahallî tohumları almaya devam ediyoruz. Buradan elde edilen tohumlar da tüm Türkiye’ye dağıtılıyor” dedi.

Akıtılan alınterinin karşılığı alınıyor

Yapılan çalışmayla tohumdan tohuma sürdürülebilir tarımın desteklendiğinin altını çizen Tarakçılar “Her sene işçimiz tohumların ekiminden fide oluşturmasına, fidelerin toprağa geçirilmesinden tekrar tohum alımına kadar, fideleri vatandaşımıza dağıtana kadar büyük bir gayret gösterip alınteri döküyor. Bunun da karşılığını her sene giderek artan bir taleple aldığımızı düşünüyoruz. Liderimiz Hasret Çerçioğlu’nun önderlik ettiği proje bugün tepesini yaşamakta” tabirlerini kullandı. Bunu insanların lokal tohum konusunda bilinçlenmesine bağlayan Tarakçılar “İnsanlar kendi ürettiği meyvelerden aldığı tohumları bir sonraki sene bir daha atadan gördüğü üzere ekerek devam etmeye başladı. Beşerler bu mevzuda bilinçlendi” dedi. Tarakçılar, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin çocuk gelişim merkezlerinde de ekim dikim yapılıp çocukların temelden yetişmesi sağlanarak bu bilinçlenmeye katkı verildiğini söyledi.

Lider Çerçioğlu: Tarımda sürdürülebilirlik hayati derecede kıymetli

Cet Tohumlarını muhafazaya hem tarımda sürdürülebilirliği tekrar sağlamak hem de mahallî tohumları elbirliğiyle korumak için başladıklarını tabir eden Lider Çerçioğlu, gelinen noktadan epey mutlu olduklarını söyledi. Lider Çerçioğlu, “Tarımda sürdürülebilirlik hayati derecede kıymetli. Anadolu’nun en büyük hazinesini korumak ve çocuklarımıza aktarmak bizlerin sorumluluğunda. Bu sorumluluk şuuruyla çalışmaya devam edeceğiz” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.