DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

ASAT’ın alt yapı çalışmalarına İHA desteği

ASAT’ın alt yapı çalışmalarına İHA desteği

Haritalama ve işgallerin tespiti için kullanılıyor

ABONE OL
Haziran 6, 2022 10:48
ASAT’ın alt yapı çalışmalarına İHA desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haritalama ve işgallerin tespiti için kullanılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, alt yapı hizmetlerinde gereksinim duyulan haritalama çalışmalarında İHA (İnsansız Hava Aracı) kullanıyor. İHA ile fotogrametrik metotla elde edilen yüksek hassasiyet ve doğruluktaki arazi bilgileri çalışmalarda büyük kolaylık sağlıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, kent merkezi ve ilçelerde alt yapı çalışmalarını büyük bir titizlik ve hassasiyetle sürdürüyor. ASAT Genel Müdürlüğü bu çalışmaları gerçekleştirirken kamu kaynaklarını da en faal ve hakikat biçimde kullanmaya itina gösteriyor. Bunun için son teknolojiden yararlanan ASAT Genel Müdürlüğü, Harita Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürlüğü tarafından büsbütün kurumun kendi öz imkanlarıyla İHA (İnsansız Hava Aracı) ile haritalama çalışmaları yapıyor.

3 BOYUTLU DATALAR KOLAYLIK SAĞLIYOR

Geniş bir kullanım alanına sahip İHA’lar Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarına da istikamet veriyor. ASAT’ın farklı ünitelerince muhtaçlık duyulan harita altlıkları, ASAT Genel Müdürlüğü Coğrafik Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uzmanı Mustafa Kaynarca uyumunda İHA ile fotogrametrik teknikle yüksek hassasiyet, doğrulukta ve arazinin ayrıntılarının içeren data setleri üretiliyor. Bu bilgiler içerisinde yer alan gerçek 3 boyutlu arazi verisi çalışmalarda büyük kolaylık sağlıyor.

VAKİT VE MALİYET TASARRUFU

Geleneksek ölçme ve yaklaşımlardan farklı olarak, gerek projelerde gerek farklı arazi çalışmalarında yeni, hassas ve ayrıntılı halde İHA aracılığıyla elde edilen bilgilerin kullanımı ile vakit, maliyet, güvenlik avantajları sağlanıyor. Bu datalar sayesinde güzergahların gerçek tespiti, hafriyat dolgunun (metraj) hassas biçimde yapılması, topraktaki tüm ayrıntıların 3 boyutlu ortaya koyulması ile en uygun pozisyon tespiti, inşaat basamaklarının ayrıntılı izlenmesi üzere saha uygulamalarında büyük avantajlar elde ediliyor. İHA ile üretilen yüksek pozisyon hassasiyetli, yeni ortofoto ile çalışma alanlarında ve taşınmalardaki hudut ihlalleri de hassas olarak tespit edilebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.