DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Ali Babacan: ‘Seçimi otoriter ittifakın görmezden geldiği milyonlar kazanacak’
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Ali Babacan: ‘Seçimi otoriter ittifakın görmezden geldiği milyonlar kazanacak’

Ali Babacan: ‘Seçimi otoriter ittifakın görmezden geldiği milyonlar kazanacak’

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İzmir’de partisinin Karabağlar ilçe kongresinde konuştu.

ABONE OL
Haziran 16, 2022 00:24
Ali Babacan: ‘Seçimi otoriter ittifakın görmezden geldiği milyonlar kazanacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, İzmir’de partisinin Karabağlar ilçe kongresinde konuştu. Babacan’ın gündeminde Erdoğan’ın adaylık açıklaması, Türkiye-Yunanistan ilgileri, yeni ekonomik adımlar ve gençler vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beş yıldır enflasyona ait yaptığı konuşmaları da izleten Babacan şu sözleri kullandı:

‘Dönülmez akşamın ufkundayız’

“Tünelin ucundaki ışık göründü. Beştepe oligarkları için de yolun sonu göründü. Erdoğan’a sesleniyorum: Dönülmez akşamın ufkundayız. 84 milyon el ele vermiş, sandık gününü iple çekiyor.”

‘Seçimi bâtın zımnî ağlayan babalar, başı öne eğilen anneler kazanacak’

“Erdoğan’ın iyi-kötü bu ülkeye hizmetleri oldu. Lakin artık emeklilik vakti de geldi. Bu seçimi kim kazanacak? En hoş yılları ümitsizlikle, tasayla geçen vatandaşlarımız kazanacak. Evladına harçlık veremediği için bilinmeyen bâtın ağlayan babalar, marketten istediğini alamadığı için başı öne eğilen anneler kazanacak. Açlıkla sınanan emekli, ürettikçe ziyan eden çiftçi, geçinemeyen emekçi kazanacak. 28 Şubatçıların 1000 yıllık iktidar hevesini alaşağı eden kardeşlerim kazanacak. Konserleri yasaklanan sanatkarlar kazanacak.”

‘Seçimi tüm Türkiye kazanacak’

“Bu seçimi otoriter ittifakın görmezden geldiği milyonlar kazanacak. Sayın Erdoğan; siz görmezden gelinenlerin zaferini uygun bilirsiniz. 2002’de o sessiz yığının dayanağıyla iktidara gelmiştiniz. İşte artık de görmezden gelinenler kazanacak ve sizin emeklilik günleriniz başlayacak. Kazanan o-bu-şu değil; siz de dahil tüm Türkiye olacak. Hiç merak etmeyin. DEVA takımları var, gözünüz artta kalmasın. Sizden çok daha âlâ yönetecek bir takım koşarak geliyor. Bu seçimin galibi DEVA Partisi olacak.”

‘Lozan’ı deldirmemek Türkiye’nin bir numaralı görevidir’

Türkiye-Yunanistan alakalarına de değinen Babacan şunları söyledi:

“Ege’de silahlanma ne demek? Memleketler arası hukuku ihlal etmek demek. Paris Anlaşması’nda yazıyor. Lozan’da yazıyor. Lozan Barış Mutabakatı, bu ülkenin kuruluş noktasıdır. Lozan’ı deldirmemek Türkiye Cumhuriyeti’nin bir numaralı misyonudur. Hakkımızı hukukumuzu kimseye çiğnetmeyiz. Lozan’dan ve memleketler arası hukukun öteki evraklarından kaynaklanan tüm haklarımızı sonuna kadar savunuruz.”

‘Tribünlere oynuyor’

“Erdoğan tribünlere oynuyor. Yunanistan’ı bizim halka şikâyet ediyor. Kitabında dış siyaset diye bir şey yok. Yunanistan’ın hukuksuzluğunu Rize’deki Ayşe teyzeye, Adana’daki Yusuf amcaya, Konya’daki Hacı dayıya, Diyarbakır’daki Ahmet’e mi anlatacaksın? Kimi kime şikâyet ediyorsun?”

‘Güçten bahsediyorsan evvel F-35 uçaklarımızı al’

“Yunanistan’ın diplomasi atağına kalktığı bir periyotta, çabucak sopa göstermeye kalkıyor. Problemleri konuşa konuşa çözmeyi öğrenmen lazım. Çok tehlikeli bir yol deniyor. Ülkemizin caydırıcı gücünü örseliyor. Sayın Erdoğan; güçten bahsediyorsan, ülkemizi, savunma endüstrimize darbe vuran yaptırımlardan kurtar. Evvel 4 temel ortağından biri olduğumuz, parasını ödediğimiz F-35 uçaklarını al. O uçakları artık Yunanistan’a vermeye hazırlanıyorlar.”

‘Biz olsak diplomatik kanalları işletirdik’

“Biz olsak Türkiye’yi yalnızlaştırmazdık. Memleketler arası saygınlığı olan hukukçulara haklılığımızı anlatan raporlar yazdırır, dünyanın masasına koyardık. Yunanistan hükümetini, Yunanistan halkı nezdinde utandırırdık. Diplomatik kanalları işletirdik. Aramızdaki hasımlığı, tüm dünyayı gerimize alarak çözerdik.”

‘Yunanistan ve Türkiye problemleri çözebilecek birikime sahip iki ülkedir’

“Biz olsak meselelerimizi çözmek için evvel muhatabımızla konuşur, o denli çözerdik. Yunanistan’la ikili bağlantılarımızda, öteki güçlerin müdahalesine yol açabilecek hiçbir davranışa girmezdik. Zira unutmayın; Yunanistan ve Türkiye, ortalarındaki meseleleri çözebilecek birikime sahip iki ülkedir. Ülkemizin Yunanistan’la sıkıntılarını konuşacağı sistemler vardır. Dileğimiz, komşumuzla sıkıntılarımızı barışçıl bir halde çözmektir. Biz dünyada Türkiye’ye düşman değil, dostlar kazandıracak kadrolarız.”

Erdoğan’ın 5 yıllık enflasyon kelamlarını izletti

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 yıldır enflasyonu düşürme kelamı verdiği imajları izletti. “Beştepe’den masallar” diyen Babacan, “5 yıldır enflasyonu düşürme masalı anlatıyor. 5 yıldır tıpkı masal, birebir hikâye…” tabirlerini kullandı.

‘Almanya iktisadını yönetse, koskoca iktisat 3-4 senede batar’

“Krizleri çözdük, sapasağlam teslim ettik. İşi bilmeyene teslim ettiğinizde sağlam işi bozuyor. Sayın Erdoğan bugün gitsin Almanya’ya, oradaki ekonomiyi yönetmeye başlasın. Koskoca Alman iktisadı üç dört senede batar.”

‘Gündüz ne yapıyorlar, Türkiye’de Siesta kültürü yok’

“Bakanlık, BDDK, SPK, Merkez Bankası çıkmış gece 11 ile 2 ortasında kararlar yayınlıyor. Yaptıkları hiçbir işe yaramıyor. Merak ediyorum, gündüz ne yapıyorlar? Akdeniz ülkelerinde bir ‘Siesta’ vardır. Öğle konuta gidip yatarlar, öğlenden sonra tekrar gelirler. Türkiye’de o denli bir kültür yok. Gündüz saatlerinin kıtlığı var da onun için mi gece yarısı yayınlıyorsunuz?”

‘Bir şeyler açıklıyorlar, anlamsız şeyler’

“Bir şeyler açıklıyorlar, millet anlamıyor. Kendileri de farkında değil. Anlamsız şeyler. Gece yarıları yaptıkları deneylerle yalnızca istikrarları bozdular. Bakın, bu maç bitti çoktan. Uzatmalarda istedikleri abukluklarla devam etsinler. Ülkenin vatandaşlarına, esnafa, çiftçiye, sanayiciye, yatırımcıya itimat vermedikçe; karanlıktan yönetmeye devam ettikçe, ne yaparlarsa yapsınlar, beyhude.”

‘Gece yarısı bozdukları ekonomiyi gündüz düzelteceğiz’

“Biz, onların gece yarısı bozdukları ekonomiyi gündüz gözüyle düzelteceğiz. Ülkeyi aydınlıkta yöneteceğiz. Gece yarısı çıktıkları İstanbul Sözleşmesi’ne gündüz saatlerinde döneceğiz. Gece yarısı KHK’yla işten çıkarttıkları, mahkemelerin beraat kararı verdiği, savcılıkların soruşturma gereği duymadığı kim var kim yoksa yeniden gündüz saatlerinde misyonlarına iade edeceğiz. Karanlığa sürükledikleri adaleti, gün yüzüne çıkartacağız.”

‘Telefon, tablet, bilgisayardaki vergiyi düşüreceğiz’

“İktidardaki otoriter ittifakın ülkeyi koskoca bir vergi dairesine döndürdüğünü görüyoruz. Diğerinden vergi alamıyorsun da üniversiteye giden gencin dersi için kullanacağı bilgisayardan mı vergi alıyorsun? Akıllı telefon bir insan hakkıdır. Biz, telefon, tablet, bilgisayar, tüm teknoloji eserlerindeki vergiyi düşüreceğiz. Üstüne, o aygıtları kullanan gençlerimizden, öğrencilerimizden internet için fiyat almayacağız. Boşa atıp tutmak yok bizde. Devletin 10 günde faiz parasına bütün gençlere bir yıl fiyatsız internet sunmak mümkün.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.