DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Aladağ Yurt Yangını Davasında Adana Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi Karar Verdi
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Aladağ Yurt Yangını Davasında Adana Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi Karar Verdi

Aladağ Yurt Yangını Davasında Adana Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi Karar Verdi

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir tarikat tarafından işletilen kaçak yurtta 2016 yılında çıkan yangında 11'i kız öğrenci 12 kişinin yanarak can verdiği olaya ilgili davanın 31 Mayıs 2022 tarihli karar duruşması Adana Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nde görüldü.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 10:48
Aladağ Yurt Yangını Davasında Adana Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi Karar Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir tarikat tarafından işletilen kaçak yurtta 2016 yılında çıkan yangında 11’i kız öğrenci 12 kişinin yanarak can verdiği olaya ilgili davanın 31 Mayıs 2022 tarihli karar duruşması Adana Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nde görüldü. Duruşmaya ÇYDD Genel Lider Yardımcısı Av. Sedat Durna, ÇYDD Çukurova Şubesi Lideri Sibel Özgümüş, ÇYDD Mezitli Şubesi Lideri Gülten Kolbaşı ile ÇYDD Genel Merkez Hukuk Ünitesi üyeleri Av. Volkan Yalçınkaya, Av. Özge Demir, Av. Mustafa Çinkılıç ve Av. Berfu Salıcı ile ÇYDD Adana, Çukurova ve Mezitli şubelerinin üye ve gönüllüleri katıldı.

Duruşmada, Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD) ismine Av. Sedat Durna ve Av. Volkan Yalçınkaya kelam alarak derneğimizin katılma talebinin tekrar kıymetlendirilmesi ve kabul edilmesi, sanıkların muhtemel kasttan ve üst huduttan cezalandırılması ve Anayasa’nın 42. unsurunun ihlal edildiği, eğitim ve öğretimin Atatürk prensip ve ihtilallerine nazaran yapılmasının Anayasa kararı olduğu hatırlatılarak bu tablodan sorumlu olan kamu vazifelileri hakkında heyetçe hata duyusunda bulunulması talep edildi. Mahkeme heyeti, ÇYDD’nin, Türkiye Barolar Birliği (TBB)’nin ve baroların katılma talebini reddetti. Mahkeme heyeti, birinci derece mahkemesinin kararını kaldırdı, cezaları bir ölçü artırdı, muhtemel kast kararları tarafından değil, şuurlu taksir kararları istikametinden karar kurdu. 18 sanığın yargılandığı davada 8 kişi hakkında mahpus cezası verildi, sanıklar 10 ile 15 yıl ortasında ceza aldı. Karara Yargıtay’da temyiz yolu açık.

Aladağ’da yanarak can veren çocuklarımızın çığlığı yüreğimizdedir. Yangında sorumluluğu olan herkesten hesap sorulmalıdır!

Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği olarak, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşma maksadıyla yola çıktık. 33 yıldır yaptığımız üzere başta çocuklarımızın, gençlerimizin ve bayanlarımızın laik, bilimsel ve fiyatsız eğitim almasını savunmaya devam edeceğiz. Bu nedenle, derneğimizin tarihî misyonu ismine hukuk ünitemiz, bu davaları takip etmeye devam edecektir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.