DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

AkzoNobel, İzmir’deki fabrikasının çatısına güneş panelleri yerleştirdi

AkzoNobel, İzmir’deki fabrikasının çatısına güneş panelleri yerleştirdi

İzmir toz boya tesisindeki 650 bin dolarlık güneş enerjisi yatırımını tamamlayan AkzoNobel, Ege Serbest Bölge’de bu alanda yatırımı yapan ilk firma oldu. Fabrika çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde her yıl 42 bin ağacın sağladığı temiz hava kurtarılacak.

ABONE OL
Haziran 1, 2022 21:24
AkzoNobel, İzmir’deki fabrikasının çatısına güneş panelleri yerleştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir toz boya tesisindeki 650 bin dolarlık güneş gücü yatırımını tamamlayan AkzoNobel, Ege Hür Bölge’de bu alanda yatırımı yapan birinci firma oldu. Fabrika çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde her yıl 42 bin ağacın sağladığı pak hava kurtarılacak.

AkzoNobel, İzmir ESBAŞ’ta bulunan toz boya fabrikasının çatısında gerçekleştirilen toplam konseyi gücü 1076 kWp ve 880 kWe olan 650 bin dolarlık güneş gücü yatırımını tamamlayarak devreye aldı. 2021 yılında başlayan yatırım kapsamında çatıya kurulan her biri 460 W’lık bir güç çıkışına sahip olan 2.340 adet güneş paneli ve sekiz adet invertör tarafından üretilen DC gücü AC’ye dönüştürülüyor. Beş ayda kurulan güneş panelleri çatıda 5.250 m2’lik bir alanı kapladı. Güç verimliliği açısından güney ve doğu cepheleri tercih edildi.

İzmir tesisinde gerçekleştirilen güneş gücü yatırımının AkzoNobel’in, global sürdürülebilirlik çalışmalarını içeren “İnsan.Gezegen.Boya / People.Planet.Paint” yaklaşımı kapsamında gerçekleştirildiğini belirten AkzoNobel Türkiye Ülke Koordinatörü Sanal Limoncuoğlu Global olarak 2030 yılında elektriğimizi 100 yenilenebilir elektrikten sağlama amacımız bulunuyor. Biz de Türkiye olarak global amacımıza ulaşmaya katkı sağlıyor ve ortak gayeye bir adım daha yaklaşmış oluyoruz. Bu yatırımla elde ettiğimiz karbon emisyonu azaltımı her yıl 42.000 ağacın sağladığı pak havaya muadil. Ayrıyeten ESBAŞ’ta güneş gücü yatırımı yapan birinci tesis olmaktan da gurur duyuyoruz” dedi.

Yatırımın AkzoNobel Boya’nın güç masraflarını yaklaşık 10 güzelleştirerek, mevcut güç fiyatlarıyla yıllık 180K azaltması öngörülüyor. Güç maliyetlerinde öngörülen global artışlara bağlı olarak, bu tasarruf ölçüsünün ilerleyen yıllarda genişleyeceği kestirim ediliyor. Yenilenebilir güç kullanımı ile yıllık CO2 emisyonunda da 949 ton azalma sağlanmış olacak.

AkzoNobel’in “İnsan.Gezegen.Boya.” yaklaşımında 2030 yılına yönelik bağlantılı gayeler ortasında, güç tüketiminin 30 azaltılması, 100 yenilenebilir güç, şirketin en ağır su kullanılan tesislerinde suyun 100 tekrar kullanımı ve tekrar kullanılamayan atık ölçüsünün sıfıra çekilmesi de bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.