DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Aksa Doğalgaz’dan 2021 yılında 623 milyon liralık net kâr

Aksa Doğalgaz’dan 2021 yılında 623 milyon liralık net kâr

Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Aksa Doğalgaz, 2021 yılı faaliyet raporunu yayınladı. Faaliyet alanında yer alan 27 il, 223 ilçe ve beldede doğa dostu doğal gazı 4 milyon abonesine kesintisiz ulaştırma amacıyla 7/24 çalışan şirket, ülke ekonomisi için yükselişini sürdürerek rekor rakamlara imza attı.

ABONE OL
Haziran 16, 2022 07:12
Aksa Doğalgaz’dan 2021 yılında 623 milyon liralık net kâr
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi olan Aksa Doğalgaz, 2021 yılı faaliyet raporunu yayınladı. Faaliyet alanında yer alan 27 vilayet, 223 ilçe ve beldede tabiat dostu doğal gazı 4 milyon abonesine kesintisiz ulaştırma maksadıyla 7/24 çalışan şirket, ülke iktisadı için yükselişini sürdürerek rekor sayılara imza attı.

Aksa Doğalgaz, uzun vadeli stratejiler izleyerek planlı yatırımlarına orta vermeden devam etti; 2021 yılı cirosunu bir evvelki yıla nazaran yüzde 48 oranında artırarak 10,5 milyar TL’ye, FAVÖK marjını yüzde 42 artırarak 1,3 milyar TL’ye, öz kaynaklarını yüzde 13 artırarak 1,4 milyar TL’ye ulaştırmayı başardı. Bir evvelki periyoda nazaran şirket net kârı yüzde 31,5 artışla 623 milyon TL olarak açıklanırken, bu periyottaki toplam yatırım meblağı ise yüzde 55 artışla 891 milyon TL olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtımcısı Aksa Doğalgaz, 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nu yayınladı. Türkiye genelinde hizmet verdiği 27 vilayet, 223 ilçe ve beldede, 16,1 milyon nüfus, 5,7 milyon potansiyel aboneye hizmet veren Aksa Doğalgaz’ın kuruluşundan bugüne kadar güç alanında ülke iktisadına ve abonelerine sağladığı tasarruf, 2021 yıl sonu prestijiyle 75 milyar TL’yi aştı. Doğal gaz dağıtım ağını genişletmeye devam eden Aksa Doğalgaz, abone sayısını bir evvelki yıla nazaran yüzde 10 oranında artırarak 2021 yıl sonu prestijiyle 4 milyona ulaştırdı.

Aksa Doğalgaz İdare Heyeti Lideri Yaşar Arslan: “Sürdürülebilirlik gayesiyle çalışıyoruz”

Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, abonelerine her şartta kesintisiz hizmet sunmak ve ülke iktisadına katkı sağlamak için kesintisiz 7/24 çalıştıklarını belirten Aksa Doğalgaz İdare Heyeti Lideri Yaşar Arslan, “Aksa Doğalgaz olarak bu yıl da sürdürülebilir büyüme ve kârlılığımızı ivmelendirmek için çalıştık. Paydaşlarımıza karşı yükümlülüklerimizi aksatmamak ve Türkiye iktisadına katkı sağlamaya devam etmek en kıymetli gayelerimiz ortasında yer aldı. Bu kapsamda üstümüze düşen sorumlulukları yerine getiriyor, yürüttüğümüz sürdürülebilirlik çalışmaları ile ülkemizin karbon emisyonu azaltım gayelerine yılda 7,4 milyon ton ile katkı sunuyoruz” dedi.

Yaşar Arslan, “Yıl içerisinde Türkiye’de dağıtılan toplam doğal gazın yaklaşık yüzde 21,5’una denk gelen 11,6 milyar m³ doğal gaz dağıtarak 27 vilayetteki 223 ilçede ve beldede yaşayan yaklaşık 4 milyon abonemizin hayatlarına dokunduk. Şebeke uzunluğumuzu bir evvelki yıla nazaran yaklaşık yüzde 7,5 oranında artırarak 34.181 km’ye ulaştırdık. 2021 yılında 54 yeni yerleşim yerinde yaklaşık 1 milyon insanımız daha Aksa Doğalgaz hizmet kalitesi ve ayrıcalığıyla tanıştı. 2020 yılına nazaran yüzde 48 oranında artışla 10,5 milyar TL ciro elde ettik. Bir evvelki periyoda nazaran yüzde 31,5 oranında artışla ulaştığımız 623 milyon TL kâr ise ürettiğimiz kıymetin başka bir somut yansıması oldu. 2021 yılında yaptığımız 891 milyon TL yeni yatırımımızla, faaliyetlerimize başladığımız 2002 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz yatırımların toplam bedeli 4,9 milyar TL’ye ulaştı” tabirine yer verdi.

Önümüzdeki 5 yıllık devirde, 123 ilçeyi daha doğal gaz konforu ile buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Arslan, her yıl ortalama 5.300 km yeni dağıtım şebekesi yaparak toplam şebeke uzunluğunu da 61.200 km’ye ulaştırmayı planladıklarını belirtti. Arslan, “Bu yatırımların toplam meblağı ise 2021 yılı ünite fiyatları ile 6 milyar TL düzeyinde. Yeni ilçelerle birlikte potansiyel abone sayımız 6,1 milyona ulaşacak. 2026 yılı sonunda abone sayımızın 4,9 milyonu aşacağını öngörüyoruz” formunda konuştu.

Faaliyetlerinin tümünde beşere, tabiata ve toplumsal yaşama hürmet anlayışıyla çalışan, net satışlar bazında Türkiye’nin en büyük 51’inci şirketi pozisyonunda bulunan Aksa Doğalgaz, güç arz güvenliğini çeşitlendirmek ve alternatif yakıtlar ortasında en etraf dostu olma niteliğine sahip doğal gazın etrafa olası tesirlerini sıfırlamak gayesiyle, Yenilenebilir Gaz Üretilmesi Ar-Ge Projesi’ni geliştirdi. Yenilenebilir güç kaynakları kullanılarak elde edilen hidrojenin doğal gazla harmanlanmasıyla elde edilen kompozit karışımla, arz güvenliği ve güç verimliliğinin sağlanarak dışa bağımlılığın azaltılması, karbon emisyonunu düşürecek olan sürecin başlatılması hedefleniyor. Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK’nın yakından takip ettiği GAZBİR & GAZMER bünyesinde Yıldız Teknik Üniversitesi iş birliğiyle yürütülen bu projede, 2021 yılında doğal gaza yüzde 20 oranında hidrojen karıştırılması süreci muvaffakiyetle tamamlandı.

Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor: Üç yıldır üst üste “Düşük Karbon Kahramanı”

Aksa Doğalgaz; faaliyet gösterdiği bölgelerdeki tüm canlılar için hava kirliliğinin hem ölçülebilir hem de hissedilebilir seviyede azalmasına takviye olmaya devam ediyor. Kömürle ısınan bir daire, yıllık ortalama 4,5 ton karbon emisyonuna neden olurken doğal gaz kullanan bir hane, ortalama 2,1 ton daha az karbon emisyonu gerçekleştiriyor. Dağıtım bölgelerinde yıllık karbon emisyonu azaltımı 7,4 milyon tona ulaşan Aksa Doğalgaz, sürdürülebilirlik faaliyetleri ve karbon ayak izini sıfırlamaya yönelik çalışmalarıyla, üç yıldır üst üste “Düşük Karbon Kahramanı” seçilerek tabiat dostu marka olduğunu tescilledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.