DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Akkuyu Nükleer A.Ş, Uluslararası Nükleer Enerji Zirvesi’ne Kapsamlı Bir Programla Katıldı

Akkuyu Nükleer A.Ş, Uluslararası Nükleer Enerji Zirvesi’ne Kapsamlı Bir Programla Katıldı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., IV. Nükleer Santraller Fuarı ve VIII. Nükleer Santraller Zirvesi NPPES-2022’ye katıldı.

ABONE OL
Haziran 16, 2022 06:12
Akkuyu Nükleer A.Ş, Uluslararası Nükleer Enerji Zirvesi’ne Kapsamlı Bir Programla Katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu ROSATOM ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., IV. Nükleer Santraller Fuarı ve VIII. Nükleer Santraller Tepesi NPPES-2022’ye katıldı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde nükleer teknoloji ve sanayi alanındaki en büyük iş platformu olma özelliği taşıyan NPPES-2022’de AKKUYU NÜKLEER A.Ş. temsilcileri, Türkiye’nin birinci nükleer santralinin inşaat projesinin hayata geçirilmesine ait en yeni bilgileri sundu. Forumun birinci gününde AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Üretim ve İnşaat Tertip Yöneticisi Denis Sezemin, her bir güç ünitesinin inşasına ait gelişmeleri paylaştı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

NPPES-2022 açılış merasiminde konuşan AKKUYU NÜKLEER A.Ş. İdare Heyeti Lider Yardımcısı Anton Dedusenko şunları belirtti: “Nükleer güç, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) temel atma merasimini gerçekleştirdiğimiz 2018 yılından bu yana dikkate bedel ilerlemeler kaydetti. Bu müddet zarfında dünya genelinde 24 NGS ünitesinin temeli atıldı, bu santrallerin yarısı Rosatom şirketleri tarafından inşa ediliyor. Nükleer güç, etraf dostu ve sürdürülebilir bir güç kaynağı olarak uzun vakittir beklenen kıymeti görmüş oldu. Akkuyu NGS projesi Türkiye’de geniş çaplı olumlu bir tesir yaratıyor. Proje, Türkiye iktisadına on milyarlarca dolar kazandıracak en büyük direkt yabancı yatırımlardan biri olma özelliği taşıyor. Ayrıyeten proje, bölgedeki nüfusun artmasına, istihdamın, altyapının ve toplumsal hayatın pek çok alanının gelişmesine katkı sağlıyor. Akkuyu NGS projesi bu basamakta hayli büyük bir ivme kazanmıştır. Alanda her gün 20 binden fazla kişi çalışıyor ve bu da bizi Türkiye’nin en değerli maksadı olan sürdürülebilir nükleer enerjiyi ülkeye getirme gayesini gerçekleştirmeye daha da yaklaştırıyor.”

Zirve kapsamında Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu ROSATOM ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu NGS’nin ana yüklenicisi olan TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş. ortak teşebbüsü ile potansiyel proje tedarikçileri için bir seminer düzenledi. Aktiflikte konuşmacılar, Rosatom’un satın alma sistemi, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki siparişlerin yerelleştirilmesi çalışmaları ve Türk firmalarıyla çalışmanın pratik örneklerine ait bilgiler paylaştı. Türkiye’nin birinci nükleer santrali Akkuyu NGS her geçen gün potansiyel tedarikçileri daha fazla cezbediyor. Tepe, potansiyel tedarikçilere Akkuyu NGS için tedarik konusunda sorular sorma imkânı sağlaması açısından kıymet taşıyor.

İki gün süren NPPES-2022 Doruğu’na 200’den fazla Türk ve yabancı tedarikçi şirketin temsilcileri ve nükleer sanayi işletmeleri katıldı. Seminerin geniş çaplı programı, çok sayıda iştirakçiye hitap etmeyi ve potansiyel proje tedarikçilerinin uygulamalı sorularını yanıtlamayı mümkün kıldı. Seminere katılan yaklaşık 100 firma temsilcisi, AKKUYU NÜKLEER A.Ş ve TITAN2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş’den tedarik uzmanları ile ikili B2B formatında yapılan görüşmelere de katılma imkanı buldu.

NPPES-2022 Fuarı’nda Rusya Devlet Atom Gücü Kurumu ROSATOM ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yer aldı. Bu yıl stant, inşası devam eden Akkuyu NGS alanını ziyaret eden ve gezen NGS çalışanlarının çocuklarının yaptığı fotoğraflarla süslendi. Bu görselle, Türkiye’nin geleceğinin pak güç üretiminin temeli olarak Akkuyu NGS’nin rolü vurgulandı. Stantta özel olarak ayrılmış bir kısımda, ziyaretçiler hayal güçlerini kullanarak Türkiye’deki nükleer güce ait niyetlerini fotoğrafla tabir ettiler. Standın yanında, ziyaretçilerin kendilerini bir inşaat vinci operatörü ya da Türkiye’deki birinci nükleer santralde vazife yapan biri formunda fotoğraf çekilebilecekleri bir fotoğraf alanı da yer aldı.

Stantta ziyaretçiler, çok lisanlı dokunmatik panel kullanarak Rosatom’un faaliyetleri ve şirketin milletlerarası projeleri hakkında bilgi edinebildiler. Rosatom ve AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’den uzmanlar, konuklara Akkuyu NGS projesinde kullanılan VVER-1200 3+ kuşak reaktör teknolojisi de dahil olmak üzere teknolojik tahliller, güvenlik sistemlerinin özellikleri ve projenin ilerleyişi hakkında bilgi verdi.

NPPES-2022 Fuarı’nda Türkiye, İspanya, Almanya, İtalya, Çin, Güney Kore, Macaristan ve daha pek çok ülkeden firmaların stantları yer aldı. NPPES-2022 Tepesi toplamda yaklaşık 2 bin iştirakçi ve konuğa konut sahipliği yaptı.

Fikret Özgümüş, Genel Müdür, Aqua Shine Su ve Atıksu Arıtma Sistemleri, Türkiye: “AKA SU, bugüne kadar Türkiye ve dünyada yer aldığı projelerde ve bilhassa termik, doğalgaz, biyogaz, rüzgar, hidroelektrik santrallerindeki tecrübesi ile kendisine Türkiye’ nin birinci Nükleer Santralinde hizmet verme gayesi koymuştur. Firmamız bu amacına Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ nin üretimi için düzenlenen arıtma sistemleri ve başka ünitelerin kimyasal depolamaları için kullanılacak tank imalat ve temin ihalesini yılında kazanarak ulaşmıştır. Ayrıyeten firmamiz, eserlerimizin tedariği için imal ve imalat dökümantasyonu işini de büsbütün kendi üstlenmektedir. Bu evrede evrakların onaylama süreci devam ediyor, sonrasında da üretime başlayacağız.”

Onur Bizimtuna, Kilit Müşteri Yöneticisi, Dalgakıran Kompresör, Türkiye: “Türkiye’deki tüm sanayi kuruluşları nükleer sanayinin tedarikçisi olmaya tam olarak hazır değil. Fakat yavaş yavaş memleketler arası ve Rus standartlarına nazaran çalışmaya adapte oluyoruz. B2B formatındaki toplantılar bizim için çok yararlı oldu, bu formata farklı bir ehemmiyet veriyoruz. Bu tıp toplantılarda hangi mevzulara odaklanmamız gerektiği ve ihale prosedürlerine en düzgün nasıl hazırlanmamız gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi alıyoruz.”

Oğuz Sultanoğlu, Kalite Teminat Müdürü, Mim Mühendislik, Türkiye: “NPPES bizim için tesirli bir platform. Birçok firma ile diyalog kuruyoruz, karşılıklı fikir alışverişinde buluyoruz. Pandemi sırasında ticari faaliyetlerde besbelli bir düşüş oldu lakin artık büyük forumların ve tepelerin tekrar başlaması sayesinde potansiyel ortaklarla etkileşimi güçlendirmek için kusursuz bir fırsatımız var. En kıymetlisi de Akkuyu NGS projesinin tedarikçisi olmak için şirketlere eşit fırsatlar yaratan Rosatom’un çalışma prensiplerini ve satın alma faaliyetlerini öğrendik.”

Ömer Solmaz, Makine Mühendisi, MOS Dövme & Metal, Türkiye: “Panel oturumlarında yapılan sunumlarda nükleer santrallerin inşası hakkında bedelli bilgiler edindik. Ayrıyeten, B2B formatındaki toplantıları vurgulamak isterim. Bunlar, sorularımıza potansiyel tedarikçiler olarak yetişmiş, uzman uzmanlardan yanıt almak için kusursuz bir fırsat. İçerik açısından her şey birinci sınıftı.”

Tarık Ümit Pehlivan, TPM Robot Firması Genel Müdür: “Katıldığım panelde nükleer güç hakkında pek çok şey öğrendim, fuardaki firmaların temsilcileriyle bir ortaya geldim, nükleer sanayi projelerinde iş birliği ve ortak iştirak fırsatlarını görüştük. Ayrıyeten Akkuyu NGS projesinin satın alma prosedürlerinin nasıl yürütüldüğünü öğrenmek için fuarı ziyaret ettim ve B2B toplantılarına katıldım. Edindiğimiz bilgiler, ihalelere iştirake öncelik vermemizi ve en uygun formda hazırlanmamızı sağlayacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.