DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Akkuyu NGS’nin 1’inci Ünitesinde Ana Sirkülasyon Boru Hattının Kaynak İşlemi Tamamlandı

Akkuyu NGS’nin 1’inci Ünitesinde Ana Sirkülasyon Boru Hattının Kaynak İşlemi Tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci ünitesinin inşasında önemli bir aşama daha geride kaldı. 19 Mart 2022 tarihinde başlayan ana sirkülasyon boru hattının (ASBH) kaynak işlemleri, 25 Mayıs’ta tamamlandı. Uzmanlar, 68 günde boru hattının 28 bağlantı yerini birbirine bağladı.

ABONE OL
Haziran 3, 2022 11:24
Akkuyu NGS’nin 1’inci Ünitesinde Ana Sirkülasyon Boru Hattının Kaynak İşlemi Tamamlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) birinci ünitesinin inşasında değerli bir kademe daha geride kaldı. 19 Mart 2022 tarihinde başlayan ana sirkülasyon boru çizgisinin (ASBH) kaynak süreçleri, 25 Mayıs’ta tamamlandı. Uzmanlar, 68 günde boru sınırının 28 temas yerini birbirine bağladı.

ASBH’nin kaynak sürecinin tamamlanmasının akabinde, kaynak ve denetim süreçlerinde direkt yer alan personeller ve uzmanları tebrik etmek için Akkkuyu NGS inşa alanında bir merasim düzenlendi.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, bu çalışmada yer alan 29 bireye, Akkuyu NGS birinci ünitesinin ASBH kaynak çalışmalarında gösterdikleri muvaffakiyetten ötürü teşekkür evraklarını ve günün anısına hazırlanan ikramları takdim etti. Teşekkür evrakı alan çalışanlar ortasında taşeron şirketlerin yöneticileri, kaynakçılar, tahribatsız muayene mühendisleri, montaj uzmanları ile teknolojik süreçleri yüksek profesyonellikle yerine getiren ve proje takvimine uygun vakitte kaynak süreçlerini tamamlayan öteki uzmanlar yer aldı.

Kaynak çalışmaları, Akkuyu NGS’nin ana yüklenicisi TITAN 2 IC İÇTAŞ İNŞAAT A.Ş ortak teşebbüsü tarafından yürütüldü. Çalışmaların kalitesi ve performans gerekliliklerine uygunluk ise AKKUYU NÜKLEER A.Ş, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve bağımsız bir inşaat kontrol şirketi olan Assystem’in uzmanları tarafından denetim edildi.

Her bir kaynak dikişi yerinin kaynaklanması tamamlandıktan sonra, tahribatsız muayene mühendisleri, ultrasonik, sızdırmazlık ve başka denetim sistemlerini kullanarak ilişki yerlerinin kalitesi kıymetlendirdi. İrtibat yerlerinin ısıl sürece tabi tutulması, kaynak süreçlerine paralel olarak yürütüldü. Bir sonraki etapta uzmanlar, boru çizgisi kaplamaları için ek bir muhafaza vazifesi görecek olan dikiş yerlerinin iç yüzeyini özel paslanmaz çelik kaplamalarla kaplayacak.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş Genel Müdürü Zoteeva, ödül merasiminde kaynakçılara hitaben yaptığı konuşmada, “En uygunların en uygunu Akkuyu NGS projesinde çalışıyor! Nitelikli ve tecrübeli uzmanlar, ASBH’nin kurulumunun tüm basamaklarında uygun koordine edilmiş ve verimli bir çalışma sergiledi. Boru sınırı montajı, kaynak süreci, dikiş yerlerinin yüksek ısıya tabi tutulması ve irtibat yerlerinin kalite denetimi dahil olmak üzere tüm çalışmalar yüksek seviyede profesyonellik ile yapılmıştır. Ana gayemiz olan Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesinin devreye alınması yolunda değerli bir adım attığımızı söyleyebiliriz. Kaynak çalışmalarında emeği geçen herkese üstlendikleri sorumluluk ve gösterdikleri titizlik, en üst seviyede profesyonellik ve tüm teknolojik süreçlerde güzel planlanmış tertip için teşekkür ederim. Akkuyu NGS projesindeki tüm takımımız sizinle gurur duyuyor!” dedi.

ASBH kaynak çalışmalarında, Rus uzmanların Bangladeş’teki Rooppur NGS, Rusya’daki Novovoronej NGS-2, Leningrad NGS-2 ve Belarus’taki Belarus NGS güç ünitelerinin üretiminde edindiği güçlü tecrübelerden faydalanıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.