DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Akbank’la KOBİ’lerin Yeşil Dönüşüm Yolculuğu Başlıyor!

Akbank’la KOBİ’lerin Yeşil Dönüşüm Yolculuğu Başlıyor!

Akbank, tüm KOBİ’lerin Sınırda Karbon Düzenlemesi sebebiyle karşılaşacakları riskleri fırsata çevirmeleri ve rekabet güçlerini artırmaları için harekete geçiyor.

ABONE OL
Haziran 4, 2022 14:00
Akbank’la KOBİ’lerin Yeşil Dönüşüm Yolculuğu Başlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akbank, tüm KOBİ’lerin Sonda Karbon Düzenlemesi sebebiyle karşılaşacakları riskleri fırsata çevirmeleri ve rekabet güçlerini artırmaları için harekete geçiyor. Dalda sürdürülebilirlik kapsamında KOBİ’lere özel tasarlanan birinci ve en kapsamlı paket olan “KOBİ Eko Dönüşüm Paketi”yle KOBİ’lerin karbon ayak izlerini azaltmaya ve güç masraflarını düşürmeye yönelik tüm faaliyetleri teşvik ve finanse etmeyi hedefliyor.

Akbank, “KOBİ Eko Dönüşüm Paketi”yle dönüşüm kapsamında farklı hedeflere hizmet eden çeşitli kredi eserleri ile KOBİ’lere finansman sağlamayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra karbon ayak izi ölçümü, şirket ESG tahlili uygulamaları ve danışmanlık hizmetleriyle de KOBİ’lerin mevcut durumlarını ve gelişim alanlarını tespit edebilmesine imkan tanıyor. İşletmelerin karbon ayak izlerinin azaltılması odağında “Yenilenebilir Güç Kredisi”, yeşil ve pak güce geçişi için “Enerji Verimliliği Kredisi”, çevresel ayak izinin azaltılmasına yönelik “Atık İdaresi Kredisi”, “Su İdaresi Kredisi”, “Atık Su İdaresi Kredisi”, “Sürdürülebilir Tarım Kredisi” ve mobilitenin düşük karbon iktisadına geçişine teşvik için ise “Temiz Ulaşım Kredisi” KOBİ’lerin hizmetine sunuluyor. İşletme kredilerinde en fazla 5, yatırım kredilerinde ise en fazla 7 yıl vadeli ve ödemesiz periyot içeren kredilerin ödeme planları, müşterilerin nakit akışına nazaran düzenleniyor ve her projenin sürdürülebilirlik performansına bağlı olarak farklı faiz oranı uygulanıyor.

Akbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz Türkiye’de ihracatın 37’sini KOBİ’ler yapıyor ve en büyük ihracat pazarlarından biri AB. İhracatın artarak devam etmesi için KOBİ’lerimizin yeşil dönüşüme ahenk sürecinde karşılaşacakları belli yükümlülük ve taahhütlerin farkında olması gerekiyor. Farkındalığı artırmak emeliyle Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) iş birliğiyle Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde gerçekleştirdiğimiz “KOBİ’ler İçin Yeşil Dönüşüm” toplantıları ile yıl içinde KOBİ’lerle buluşmaya devam edeceğiz. “KOBİ Eko Dönüşüm Paketi”mizle bir sonraki adım olan danışmanlık ve finansmana erişim kademesinde müşterilerimizin ölçeklerine nazaran gereksinim duyabilecekleri tüm hizmetleri tek çatı altında sunmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.