DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Ahmet Süheyl Ünver’in Adı, Üsküdar’da Çiçek Bahçesiyle Yaşatılıyor
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • Ahmet Süheyl Ünver’in Adı, Üsküdar’da Çiçek Bahçesiyle Yaşatılıyor

Ahmet Süheyl Ünver’in Adı, Üsküdar’da Çiçek Bahçesiyle Yaşatılıyor

Türk yazar ve doktor Ahmet Süheyl Ünver'in adı, Nakkaştepe Millet Bahçesi'nde yaşatılacak. Üsküdar Belediyesi, Ahmet Süheyl Ünver'in adına bir çiçek bahçesi tasarladı.

ABONE OL
Mayıs 30, 2022 21:24
Ahmet Süheyl Ünver’in Adı, Üsküdar’da Çiçek Bahçesiyle Yaşatılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk müellif ve hekim Ahmet Süheyl Ünver’in ismi, Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde yaşatılacak. Üsküdar Belediyesi, Ahmet Süheyl Ünver’in ismine bir çiçek bahçesi tasarladı. Açılışa, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesera ve sanatçı Günseli Kato katıldı. Üsküdar Belediyesi, Türk muharrir ve tabip Ahmet Süheyl Ünver’in ismine Nakkaştepe Millet Bahçesinde bir çiçek bahçesi tasarladı.

Hoş havayı fırsat bilen vatandaşlar, Nakkaştepe Millet Bahçesi’ne akın etti. Ahmet Süheyl Ünver’in ismini alan bahçenin açılışına, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un eşi Sabriye Şentop, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesera ve sanatçı Günseli Kato da katıldı. Kurdele kesitinin akabinde açılışı gerçekleşen Süheyl Ünver Bahçesi’ne vatandaşlar ağır ilgi gösterdi.

Çiçeklere aşk derecesinde düşkünlüğü ve hayranlığı ile bilinen Prof. Dr. Süheyl Ünver, gittiği yerlerde gördüğü çiçeklerin, yaprak ve meyvelerin fotoğrafını büyük bir itina ile tek tek defterine çizmiş, boyamıştır. Çiçeklername isimli kitabı bu defterlerde yer alan fotoğraflardan oluşmaktadır. Üsküdar Nakkaştepe Millet Bahçesi içinde yer alan Ahmet Süheyl Ünver Çiçek Bahçesinde de Çiçeklername isimli kitapta yer alan bu çiçeklerden örnekler bulunuyor.

Ahmet Süheyl Ünver

Ahmet Süheyl Ünver 17 Şubat 1898’de İstanbul’da doğdu. Medresetü’l-Hattatin’de tezhip ve ebru öğrendi. Türk süslemesi minyatür sanatı ile uğraştı. Darülfünun Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Paris Tıp Fakültesi’nde iç hastalıkları uzmanlıklarını tamamladı. Tıp Fakültesi Tedavi Kliniği ile Farmakodinami müderris yardımcılığı yaptı. Gureba ve Haseki hastanelerinde çalıştı, Sanayi Mektebi’nde asistanlık yaptı. İstanbul Üniversitesi tıp tarihi Enstitüsü’nü kurdu, Hoş Sanatlar Akademisi hocalığı yaptı. 1933 yılında Üniversite tıp tarihi Enstitüsü yöneticisi oldu. 1938’de profesör, 1954’te ordinaryüs profesör oldu. 1967’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tıp tarihi ve Deontoloji kürsüsünü kurdu.

İstanbul Hoş sanatlar Akademisinde “Türk Minyatürü ve Süslemesi “hocalığı yaptı. Romanya, Yugoslavya, Yunanistan, Fransa, İsviçre, İtalya, Almanya, Avusturya, Mısır, Irak, İran, Amerika, Roma ve Hollanda’da inceleme seyahatlerinde bulundu. Topkapı Sarayı Müzesi’nde 500 yıllık nakışhaneyi yine kurarak öğrenci yetiştirdi. Öğrencilerinden biri de daha sonra nakışhaneyi bırakacağı kızı Gülbün Mesera’dır. Ünver, 1973’te emekli oldu, 1986’da hayata veda etti.

Arapça, Farsça, Fransızca biliyor; ney üflüyor; tıpkı vakitte ressam, minyatürcü, tezyinatçı ve hattattı. Türk kültürünün bütün taraflarıyla ilgileniyordu. Arşivciydi ve arşivini kendi kurduğu enstitülere, Türk Tarih Kurumu’na, Süleymaniye Kütüphanesi’ne bağışlamıştır. Hayatı boyunca ağır bir araştırma ve yazma işine kendisini vakfetmiştir. 18 bilimsel kuruluşun üyesi olmuş, tıp tarihi, bilim tarihi, kültür tarihine ilişkin 2500 civarında kitap ve makale yayınlamıştır. 1985’te Kültür Bakanlığınca büyük mükafata layık görülmüş, yurt dışında da mükafatlar almıştır. Mecmua, gazete ve ansiklopedilerde sayısız yazısı vardır. Tarihten Sesler mecmuasının de takımında yer almıştır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.