DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

Açık havada oynamak kas iskelet sistemi için çok yararlı

Açık havada oynamak kas iskelet sistemi için çok yararlı

Yazın gelmesiyle beraber çocukların açık havada daha fazla zaman geçirmesi gerektiğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, fiziksel olarak hareketli olmanın bedensel ve ruhsal açıdan yararlı olduğunu söyledi.

ABONE OL
Haziran 2, 2022 00:24
Açık havada oynamak kas iskelet sistemi için çok yararlı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazın gelmesiyle bir arada çocukların açık havada daha fazla vakit geçirmesi gerektiğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, fizikî olarak hareketli olmanın bedensel ve ruhsal açıdan faydalı olduğunu söyledi. Dünya Sıhhat Örgütü’nün çocuk ve ergenlerin günde en az bir saat fizikî olarak etkin olmalarını önerdiğine dikkat çeken Özaras, “Koşma, zıplama, yürüme, uzanma, tırmanma üzere hareketler içeren sporlar yahut konut dışında oynanan oyunların, kas iskelet sistemi, istikrar ve uyum, kalp damar sistemi açısından sayısız yararları bulunuyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, çocukların fizikî ve ruhsal gelişimi için hareket etmenin ehemmiyetini vurguladı.

Doç. Dr. Nihal Özaras, geçtiğimiz son iki yılda pandeminin tesiriyle çocukların çok fazla hareketsiz kaldıklarını hatırlattı. Doç. Dr. Nihal Özaras, “Çocuklar bu periyotta konutta daha çok kaldıkları için oturarak ya da telefon, tablet yahut bilgisayar karşısında vakit geçirme çok yaygınlaştı. Bu durum hem fizikî hem de ruhsal açıdan pek çok sıhhat meselesini beraberinde getiriyor.” ikazında bulundu.

Günde en az 1 saat hareket etmeliler!

Dünya Sıhhat Örgütü’nün çocuk ve ergenlerin günde en az bir saat fizikî olarak faal olmalarını önerdiğine dikkat çeken Doç. Dr. Nihal Özaras, “Bu planlanmış bir spor aktivitesi olabileceği üzere yürümek, parkta ya da bahçede oynamak halinde de olabilir.” diye konuştu.

Açık havada oynamak çocuğun gelişimine katkılar sağlıyor

Çocuklarda fizikî olarak faal olmanın hem bedensel ve hem de ruhsal sıhhat açısından çok kıymetli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Nihal Özaras, “Koşma, zıplama, yürüme, uzanma, tırmanma üzere hareketler içeren sporlar yahut konut dışında oynanan oyunların, kas iskelet sistemi, istikrar ve uyum, kalp damar sistemi açısından sayısız yararları bulunuyor. Ayrıyeten kalori harcanmasını sağladıkları için kilo denetiminde de faydalıdır.” dedi.

Hayal gücünü geliştiriyor

Doç. Dr. Nihal Özaras, araştırmalarda, bilhassa planlama olmadan serbestçe oynanan sokak oyunlarının, çocukların hayal güçlerini geliştirdiğini, yükseklik korkusu üzere kimi kaygılarını azalttığının ortaya çıktığını söyledi.

Açık havada yaşıtlarıyla oyun oynasınlar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu araştırmalarda sokak oyunları, yaşıtları ile irtibat maharetlerinin ve sorunlarla baş etme yeteneklerinin de arttığı ortaya konulmuş. Bu nedenle çocukların ve ergenlerin mümkünse bol bol pak havada, yaşıtlarıyla oynayarak vakit geçirmelerini öneriyoruz. Tekrar sevdikleri spor aktivitelerinde yer almaları fizikî ve ruhsal gelişimleri için çok yararlı olacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.