DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

75 üniversiteden 250 akademisyen ve öğrenci ilk kez Ege Üniversitesinde bir araya geldi

75 üniversiteden 250 akademisyen ve öğrenci ilk kez Ege Üniversitesinde bir araya geldi

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ve Ege Üniversitesi iş birliğinde Türkiye’de ilk defa yapılan “Kalite Öğrenci Toplulukları Zirvesi” (KATO’22) Ege Üniversitesinde başladı.

ABONE OL
Haziran 6, 2022 23:00
75 üniversiteden 250 akademisyen ve öğrenci ilk kez Ege Üniversitesinde bir araya geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükseköğretim Kalite Konseyi (YÖKAK) ve Ege Üniversitesi iş birliğinde Türkiye’de birinci kez yapılan “Kalite Öğrenci Toplulukları Zirvesi” (KATO’22) Ege Üniversitesinde başladı.

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezinde “Yükseköğretimde Kalite Teminatı Sistemine Ait Öğrenci Farkındalığı” teması ile yapılan tepenin açılışına YÖKAK Lideri Prof. Dr. Muhsin Kar, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cemil Gürgün ve Prof. Dr. Mehmet Ersan, EÜ Senato Üyeleri, YÖKAK Öğrenci Kurulu Akademik Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Gonca Uludağ, YÖKAK Öğrenci Komite Lideri Mehmet Bora’nın yanı sıra Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında yer alan 58 kalite öğrenci topluluklarının temsilcileri ile 75 farklı yükseköğretim kurumundan 250 akademisyen ve öğrenci katıldı.

Rektör Budak, EÜ’nün kurumsal tam akreditasyon süreci deneyimlerini paylaştı

Üniversite öğrencilerinin kalite teminatı süreçlerine nitelikli iştirakini sağlamak, kalite öğrenci toplulukları ortasındaki etkileşimi artırmak amacı ile düzenlenen tepeye mesken sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti program öncesi lisana getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin kurumsal tam akreditasyon sürecinde edindiği deneyimleri paylaştı. Rektör Budak, “Farklı üniversitelerden gelen 250 öğrencinin iştiraki ile gerçekleştirdiğimiz YÖKAK Kalite Toplulukları Öğrenci Doruğuna konut sahipliği yapmaktan büyük bir memnunluk duyuyoruz. Vazifeye geldiğimiz birinci andan itibaren belirlediğimiz en değerli stratejik amaçlarımızdan biri de öğrenci odaklı idare anlayışı doğrultusunda hareket etmek oldu. Bu idare anlayışı çerçevesinde eğitim- öğretim ve araştırma faaliyetlerimizin tamamında kaliteyi temel aldık ve programlarımızı da bu prensibe nazaran revize ettik. Belirlemiş olduğumuz kurumsal tam akreditasyon gayesini gerçekleştirerek, ülkemizde kurumsal tam akreditasyonu alan devlet üniversitesi olarak tarihi bir muvaffakiyete imza attık. Ülkemizin kalkınmasında kıymetli hisseye sahip olan nitelikli ve donanımlı insan kaynağı yetiştirmek, bilim üreten biz üniversitelerin en değerli sorumluluğu. Bizler de Ege Üniversitesi olarak bu sorumluluğun şuuruyla hareket ediyor, eğitim-öğretim süreçlerimizin tüm kademesinde kalite standartlarını yerine getirmek için üstün uğraş sarf ediyoruz. Kurumsal Tam Akreditasyonu alan birinci devlet üniversitesi olarak bugün, farklı üniversitelerden gelen öğrencilerimize kurumsal tam akreditasyon sürecindeki deneyimlerimizi paylaşacağız. Bilginin ve teknolojinin süratli değiştiği çağımızda Ülkemizin memleketler arası rekabette geri kalmaması, bilgi ve bilimi üreten biz üniversitelerin elde ettiği her gelişmeyi birbiriyle paylaşmasına bağlı. Bizler Ege Üniversitesi olarak gelişim sürecimizdeki çabucak hemen her adımı iç ve dış paydaşlarımızla paylaşmayı kendimize şiar ediniyoruz. Bugün kurumsal tam akreditasyon sürecimize ait paylaşımı da bu manada çok pahalı buluyor, bununla gurur duyuyorum” dedi.

“Kalite süreçlerinin içselleştirilmesi gerekiyor”

Doruğun açılış konuşmasını gerçekleştiren YÖKAK Lideri Prof. Dr. Muhsin Kar, “Bu cins etkinliklerle deneyim paylaşımının kıymetli olduğunu düşünüyoruz. Yükseköğretim Kalite Teminat Sistemi içinde öğretim üyeleri ve öğrencileri motive etmemiz gerekiyor. Kalite garanti sisteminin özünde öğrencilerin puan yeterliliklerine uygun olarak mezun olduklarından emin olmalıyız. Bu yeterliliklerin de dalların gereksinimlerine uygun bir halde dizayn edilmesi elzemdir. Burada hedef öğrencilerin ekstra bir kursa ya da fazla vakte muhtaçlık duymadan istihdam edilebilir halde mezun olmasıdır. Biz, rektörlükler ve kalite kurulları seviyesinde eğitimler yapıyoruz. Kalite süreçlerinin içselleştirilmesinde aşağıdan üste bir hareketin başlaması gerekiyor. Bu kapsamda üniversite öğrencilerinin bu süreçte faal iştiraki bizim için çok kıymetli. Öğrencilerden alınan geri bildirimler kıymetli bir yer tutuyor. Sizlere anketler vasıtasıyla ulaşıldığında geri bildirimleri ne kadar hakikat ve tertipli verirseniz iyileştirmeler ona nazaran yapılarak memnuniyet artırıcı faaliyetler yapılır” diye konuştu.

Kalite Garanti Sistemi jargonuna hakim olmanın kıymetine değinen Prof. Dr. Kar, “Alanlar değişse de kalite garantisinin jargonu ve ideolojisi ortaktır. Süreçlere etkin katılımınız, bu jargona olan hâkimiyetinizi de artırmış olacak. Kalite teminatı kültürü, kamuda ve özel dalda giderek yaygınlaşıyor. Sizler, kurulmuş sistemlere basitçe entegre olacaksınız. Ya da sizlerden bir kalite teminat sistemi kurmanız istenecek. Yükseköğretimde uygulamasını gördüğünüz için bu alanda öncülük yapacaksınız. Üniversitelerde kalite sistemlerinin yanlışsız kurgulanmasına katkıda bulunursanız hem kendiniz hem de sizden sonra eğitim alacak arkadaşlarınız için müfredatı yeni, akademik yetkinliklerini daima geliştiren bir üniversite bırakmış olacaksınız. Etkinliğimize katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda da bu etkinliğimizi sürdürmeyi planlıyoruz. Mesken sahipliğinde bizi ağırlayan Ege Üniversitesine ve Rektörümüze, tertip için emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Üniversitemiz tam akredite bir araştırma üniversitesidir”

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Ege Üniversitesi 2018 yılında ortaya koymuş olduğu üç temel amacı ve vizyonu olan eğitim öğretimde kalite öncelikli olmak, araştırma üniversitesi olmak ve öğrenci odaklı olmak doğrultusunda çalışmalarını sürdürmüş ve her üç gayesine de ulaşmayı başarmıştır. Üniversitemizin 81 lisans programından 42 tanesi YÖKAK tarafından yetkilendirilmiş akreditasyon kuruluşları tarafından akredite edilmiştir. Programlarımızın yüzde 50’sinden fazlası akreditedir. Üniversitemiz 2020 yılında YÖKAK tarafından birinci sefer uygulanmaya başlanan Kurumsal Akreditasyon Programına başvurarak Tam Akreditasyon almaya hak kazanan birinci devlet üniversitesi olmuştur. Ege Üniversitesi, 2021 yılında Yükseköğretim Şurasının belirlediği 20 araştırma üniversitesinden birisi olarak gayelerinden birisini daha gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

Ege Üniversitesinin öğrenci odaklı olma yolunda örnek ve öncü uygulamaları yükseköğretime kazandırdığını, öğrenci dostu ve öğrenci odaklı bir üniversite olduğunu tabir eden Prof. Dr. Gürgün, “Rektör Hocamızın liderliğinde akredite olmuş ve kalite süreçlerinin işletilip daima güzelleştirildiği üniversitemizde, öğrencilerin eğitim öğretim, araştırma ve topluma katkı süreçlerine iştirakine büyük kıymet verilmektedir. Öğrencilerimiz kayıttan mezuniyete kadar üniversite üst idaresine, ünitelerindeki üst idare ve öğretim üyelerine çok çeşitli yol ve teknikler ile ulaşabilmekte, karar alma süreçlerine katılmakta, aldıkları dersleri, danışmanlarını değerlendirebilmekte ve üniversiteden memnuniyetlerini anketler aracılığı ile bildirebilmektedirler. Bugün YÖKAK tarafından birinci defa düzenlenen doruğun temasına uygun olarak çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesinin, bu aktifliğe konut sahipliği yapması bizler için de çok manalı ve gurur vericidir” dedi.

“ Öğrencilerimiz karar alma süreçlerinde faal rol alıyor”

Prof. Dr. Gürgün, “Kalitede birinci temel unsur olan ‘Üniversite içindeki tüm süreçlerin yazılı hale getirilmesi ve yazıldığı üzere uygulanması’ unsuruna uygun olarak üniversitemizin kalite siyaset metinlerinde, bilhassa eğitimler ile ilgili süreçlerin öğrenci iştiraki ile planlanıp uygulanacağı ve öğrenci geri bildirimleri doğrultusunda iyileştirmeler yapılacağı söz edilmektedir. Pratikte de bu unsurlar uygulanmakta ve öğrencilerimiz karar alma süreçlerinden, eğitim programlarının tasarlanması ve güncellenmesine kadarki tüm süreçlerde faal rol almaktadırlar. Yurdumuzun dört bir yanındaki üniversitelerden gelen Kalite Toplulukları üyesi öğrencilerimiz ile YÖKAK temsilcilerine bir sefer daha Üniversitemize beğenilen geldiniz diyor, üniversitemizde düzenlenen bu dorukta eğitici, öğretici ve tıpkı vakitte da keyifli vakit geçirmenizi diliyorum” diye konuştu.

YÖKAK Öğrenci Kurulu Akademik Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Gonca Uludağ, “Bu hoş kalabalığı karşımızda görmek bizleri sahiden duygulandırdı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Atılgan, bu aktifliğin gerçekleşmesinde büyük emek harcadı ancak yaşadığı büyük kayıp hasebiyle bizimle olamadı. Kendisine tekrar baş sıhhati diliyoruz. Aktifliğe mesken sahipliği yapan Ege Üniversitemize, pahalı hocalarımıza, her etkinliğimizde bizi destekleyen YÖKAK Liderimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

YÖKAK Üyesi ve Öğrenci Kurulu Lideri Mehmet Bora ise, “Etkinlikte konut sahibi olan Ege Üniversitesine, YÖKAK Liderimize ve konuklarımıza komitem ismine teşekkür etmek istiyorum. Yükseköğretimde kalite garantisini güçlendirerek üniversitelerimizin iç kalite teminat sistemlerinde dinamik bir yapıyla öğrencilerin de bu sürece katkı sunabileceğine, daima birlikte görünürlüğümüzü daha da artırabileceğimize ve ülkemizi rekabetçi piyasalarda üniversitelerimiz ile birlikte daha ön sıralara taşıyabileceğimize inanıyoruz. Bu aktifliğe katkı sunduğunuz için hepinize çok teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Programda Türkiye Maarif Vakfı Lideri Prof. Dr. Birol Akgün “Küresel Dönüşüm Kavşağında Türkiye İçin Gelecek Perspektifi”, Araştıran Okul Kıymetlendirme ve Akreditasyon Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Mustafa Yavuz ise “Yükseköğretimde Yaratıcılık ve Yenilikçilik” başlıklı sunumlarını yaptılar. “Yükseköğretimde Kalite Teminatı Sistemi ve Öğrenci Katılımı” aktifliği ise YÖKAK Öğrenci Kurulu Akademik Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Gonca Uludağ ve YÖKAK Öğrenci Komite Lideri Mehmet Bora’nın iştirakiyle gerçekleştirildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.