DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

6. kez düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın birincisi Erzurum Atatürk Üniversitesi oldu
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • 6. kez düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın birincisi Erzurum Atatürk Üniversitesi oldu

6. kez düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın birincisi Erzurum Atatürk Üniversitesi oldu

Geleceğin inşaat mühendisleri depremle mücadeleye başladı

ABONE OL
Haziran 1, 2022 22:36
6. kez düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın birincisi Erzurum Atatürk Üniversitesi oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geleceğin inşaat mühendisleri sarsıntıyla uğraşa başladı

Geleceğin inşaat mühendislerinin sarsıntı şuuruyla yetişmesini hedefleyen DASK Zelzeleye Sağlam Bina Tasarımı Yarışması’nda 6. kere mükafatlar sahiplerini buldu. Birincilik mükafatını Erzurum Atatürk Üniversitesi kazandı. Ödül plaketini DASK İdare Konseyi Lideri, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Lider Yardımcısı Mete Güler’den alan öğrenciler, para ödülünün yanı sıra Türk Reasürans Özel Ödülü’nün ve üniversitelerine laboratuvar teçhizatı temini için 50 bin TL kıymetinde mükafatın de sahibi oldu. Yarışta İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ikinci, Yozgat Üniversitesi ise üçüncü olarak para mükafatı kazandı.

Merasimde ayrıyeten Türk Reasürans Özel Ödülü’nün yanı sıra dört özel ödül daha sahiplerini buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi En Yeterli Mimari Özel Ödülü’nü, Erzurum Atatürk Üniversitesi En Âlâ Sarsıntı Performansı Özel Ödülü’nü, Antalya Bilim Üniversitesi En Uygun Bağlantı Hüneri ve En Âlâ Sunum Ödülü’nü ve Süleyman Demirel Üniversitesi de yarış iştirakçilerinin verdiği oylarla belirlenen Müsabaka Ruhu Ödülü’nü kazandı.

“Depremin acılarını sarsıntı olduktan sonra unutma eğilimindeyiz”

Genç inşaat mühendisi adaylarının üniversite boyunca edindiği teorik bilgileri bu yarış sayesinde pratiğe dönüştürdüğünü belirten DASK Koordinatörü Erdal Turgut şöyle konuştu:

“Bugün burada bizimle olan öğrencilerden zelzelesi yaşamış olanlar olduğu kadar hafızasındaki zelzele anıları televizyonda gördüklerinden ibaret olanlar da var. Zelzeleler olduktan sonra hatırladığımız bu acıları, zelzelenin üzerinden vakit geçince unutma eğilimindeyiz. Fakat bu acıların yine yaşanmaması için sarsıntı gerçeğinin daima farkında olmamız ve sarsıntıya hazır olmamız gerekiyor. Biz DASK olarak sarsıntının neden olduğu finansal riskleri Mecburî Zelzele Sigortası ile teminata alıyoruz. Fakat sarsıntıya sahiden hazır olmak için bu kâfi değil, almamız gereken pek çok tedbir var. Bu noktada sizlerin bilgisi, tecrübesi, zelzeleye sağlam yapı konusuna verdiğiniz ehemmiyet inanıyorum ki ülkemize kıymetli katkılar sağlayacak.”

Üniversitelerin inşaat mühendisliği öğrencilerine yönelik yarışta ön elemeleri geçen 21 grup, final etabında yaptıkları dizaynları bina maketi haline getirerek heyet üyelerine sergiledi. Bina maketleri, sarsıntısı simüle eden sarsma masasında test edilerek değerlendirildi. Sarsıntı testinden yıkılmadan geçen maketler, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine nazaran de değerlendirildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.