DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

3 – 5 dakilalık ertelemeler sigarayı bırakmada etkili oluyor

3 – 5 dakilalık ertelemeler sigarayı bırakmada etkili oluyor

Dikkat! Elektronik sigaralar da kanser riskini artırıyor

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 16:00
3 – 5 dakilalık ertelemeler sigarayı bırakmada etkili oluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dikkat! Elektronik sigaralar da kanser riskini artırıyor

Ayda birkaç sigara içmek, bağımlılık teşhis kriterlerini karşılamasa da ilerleyen vakitlerde tütün bağımlılığını geliştirebiliyor. Sigaranın tüketilmediği durumlarda şahısta ruhsal gerginliği artırdığını belirten Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, kullanmaya yönelik ağır bir istek ve karşı konulamaz bir dürtünün hissedilmesinin de bağımlılık kriterleri ortasında sayıldığını tabir ediyor. Güz, sigara yerine kullanılan elektronik sigaraların da akciğer kanseri riskini artırdığına dikkat çekiyor ve 3-5 dakikalık ertelemeler ile bağımlılıktan kurtulmanın mümkün olabildiğini vurguluyor.

31 Mayıs her yıl Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, tütün eserleri kullanımı bağımlılığının teşhis kriterleri ve ziyanları hakkında değerlendirmelerde bulundu, değerli tavsiyeler paylaştı.

Tüketilmeyince ruhsal gerginlik artıyor

Nikotin bağımlılığı diye bilinen durumun günümüzdeki tıbbi karşılığının aslında tütün bağımlılığı olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, “Tütün bağımlılığı şahısların beyin hücrelerini, işlevlerini ve fizikî sıhhatini çeşitli formlarda etkileyen, kronik olarak sıklıkla tekrarlanan davranışların olduğu bir beyin hastalığıdır. Tütün bağımlılığı teşhisinin konulması için kimi kriterlerin karşılanıyor olması kıymetlidir.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, bağımlılık tanısı kriterlerini şöyle sıraladı:

– Kişinin birçok kere tekrarlayan biçimlerde ve tolerans geliştirerek tütün tüketiyor olması,

– Tüketmediği durumlarda ruhsal olarak gerginliğin artması,

– Kişinin toplumsal etrafını yahut bulunduğu ortamları tüketebilmeye uygun açıdan seçiyor olması,

– Tüketmeyi bırakmak istediğinde sonuç vermeyen durumlarla karşı karşıya kalması ve tekrar tekrar kullanıma başlaması,

Ziyanlarının biliniyor olunmasına karşın bırakmaya isteksizliğin olması ve,

– Kullanmaya yönelik ağır bir istek ve karşı konulamaz bir dürtünün hissedilmesi durumlarıdır.

Eski ölçü keyif vermeyince tüketim artıyor

Ayda birkaç sigara içmenin bahsedilen kriterleri karşılamadığı için bağımlılık olarak sayılmayabileceğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, “Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, evvelden ettiği kadar tesir etmemesi ve eski ölçünün keyif vermemesi sonucunda kullanılan ölçünün dozunun artırılmıyor olmasıdır. Yani kişi ayda 4 adet sigara kullanıyorsa buna tolerans geliştirebilir ve tıpkı hazzı, etkiyi alabilmek için kullanılan sigara ölçüsünü artırabilir. Sonuç olarak ayda birkaç sigara kullanımı ilerleyen vakitlerde tütün bağımlılığını geliştirebilir.” ihtarında bulundu.

Birçok rahatsızlığa yol açıyor

Sigara içme sıklığı ya da sayısının değil kişinin bu durum karşısında gösterdiği halin değerli olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, “Ancak unutulmamalıdır ki sigara tüketiminde mevzu yalnızca bağımlılığın değil fizikî açıdan da birçok hastalığın gelişebileceğidir. Tek bir adet sigara tüketiminin bile başta akciğer olmak üzere dudak, ağız, lisan, gırtlak, böbrek, pankreas, özofagus ve mesane kanserleri, kronik bronşit ve kalp hastalıkları üzere çeşitli hastalıklara yol açan faktörlerin en değerlilerinden birisi olduğu bilimsel açıdan da kanıtlanmış bir gerçektir.” diye konuştu.

Elektronik sigaralar da kanser riskini artırıyor

Elektronik sigara yahut nikotin bandı diye isimlendirilen ve sigaraya nazaran ziyanının daha az olduğu sanılan pek çok sistemin olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, “Dünya Sıhhat Örgütü’nün 2020 yılında bu bahis ile ilgili yapmış olduğu bir açıklamasında en az tütün eserleri kadar elektronik sigaraların da ziyanlı olduğu, bilhassa akciğer rahatsızlıklarının muhtemel riskini daha da arttırdığı bildirildi. Sıvı nikotin olarak kullanılan elektronik sigaralar toksik olabilecek farklı ve ziyanlı pek çok kimyasalı içeriyor. Münasebetiyle geri dönüşü olmayacak farklı fizikî ıstıraplara yol açabileceği, en az sigara kadar ziyanının olduğu unutulmamalı.” dedi.

Hatırlatacak içeceklerden uzak durulmalı

Uzman Klinik Psikolog Gürler Güz, sigarayı bırakmak için bir gün belirlenmesi ve peşinden küçük maksatlar oluşturulması gerektiğini söyledi ve kelamlarını tavsiyeleri ile sonlandırdı:

“Bol idman yapılmalı, bir müddet tetikleyici ortamlardan, hatırlatıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı. Kullanımı hatırlatacak boş vaktin minimumda tutulması ve gün içerisinde meşguliyetlerin olması epeyce değerlidir. İçmeyi ertelemek isteğin azalmasına ve kaybolmasına neden olacağı için 3’er ya da 5’er dakikalık ertelemelerde bulunmak da bırakma konusunda yardımcı olacaktır. Tüm bu sistemlerin işe yaramaması durumunda kesinlikle bir uzmana başvurmak ve profesyonel takviye almak gerekiyor. Uygun ve gereken olaylarda ilaç, nikotin sakızı ve nikotin bandı seçenekleri hekim denetiminde uygulanabilir. Unutulmamalıdır ki bu bir irade sıkıntısı değil, bir beyin hastalığıdır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.