DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
°

KALAN SÜRE

2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı yaşanıyor
  • Gazete Haberim
  • Genel
  • 2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı yaşanıyor

2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı yaşanıyor

21 takımın yarıştığı 6. DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda ödüle adım adım yaklaşılıyor. Yarışmanın final etkinliği DASK Yönetim Kurulu Başkanı ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkan Yardımcısı Mete Güler, Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren ve Yarışma Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erdik’in açılış konuşmalarıyla başladı. Ödüller 31 Mayıs’ta sahibini bulacak.

ABONE OL
Mayıs 31, 2022 08:24
2022 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı yaşanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21 kadronun yarıştığı 6. DASK Zelzeleye Güçlü Bina Tasarımı Yarışması’nda mükafata adım adım yaklaşılıyor. Yarışın final aktifliği DASK İdare Heyeti Lideri ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Lider Yardımcısı Mete Güler, Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren ve Müsabaka Lideri Prof. Dr. Mustafa Erdik’in açılış konuşmalarıyla başladı. Mükafatlar 31 Mayıs’ta sahibini bulacak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) Türkiye’de zelzeleye sağlam bina şuurunu artırmak emeliyle bu yıl 6’ncı sefer düzenlediği Sarsıntıya Güçlü Bina Tasarımı Yarışması’nda final heyecanı başladı. Ön elemeleri geçen 21 ekip final için İstanbul’da buluştu. Müsabaka finali DASK İdare Şurası Lideri ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Lider Yardımcısı Mete Güler, Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, DASK Koordinatörü Erdal Turgut ve Yarış Lideri Prof. Dr. Mustafa Erdik’inkatılımlarıyla gerçekleştirildi.

Üç gün sürecek finalin birinci günü bina maketlerinin sunumları ve puanlamaları geçekleşirken aktifliğin ikinci günü öğrencilere ve konuklara heyecanlı anlar yaşattı. Mimarlık ve inşaat mühendisliği öğrencilerinden oluşan grupların bina maketleri zelzelesi simüle eden sarsma masasında test edildi.

Açılış konuşmasında Türkiye’nin birçok fay sınırının üzerinde bulduğuna dikkat çeken Müsabaka Lideri Prof. Dr. Mustafa Erdik, “Diğer tabiat olayları üzere zelzele oluşumlarını önlemenin de bir yolu yok. Fakat sarsıntıların neden olduğu can ve mal kayıplarının önüne geçmemiz mümkün. Yapılarımızı sarsıntı tesirlerine karşı daha sağlam ve inançlı bir formda inşa ederek ve insanları bilinçlendirerek mevcut zelzele riskini azaltabiliriz. İnşaat mühendisleri ve mimarlarımızın sarsıntıya güçlü tasarım konusundaki bilgi, maharet ve hassaslığı sarsıntı riskinin azaltılmasında kıymetli bir rol oynamaktadır. Teorik bilginin tecrübeyle birleşmesi için büyük bir fırsat sunan Zelzeleye Güçlü Bina Tasarımı Yarışımızı bu nedenle çok önemsiyor ve bu yıl altıncısını gerçekleştirmekten memnunluk duyuyoruz” dedi.

“DASK ile çıtayı daha da yükseltmeyi hedefliyoruz”

DASK’ın teknik işleticisi Türk Reasürans’ın Genel Müdürü Selva Eren, “Türk Reasürans olarak, tüm dünyaya örnek model oluşturan DASK üzere kıymetli bir kurumun idaresini üstlendiğimiz birinci andan itibaren çıtayı daha da yükseltmek için çalıştık. Son yıllarda ülkemizde yaşanan sarsıntılar vatandaşlarımıza tedbir almanın değerini hatırlatırken, biz de teminatların artırılmasından hasar ödeme süreçlerine pek çok mevzuda başarılı çalışmalara imza attıklarını belirten Eren, DASK’ın hasar ödeme kapasitesini de 25 milyar liradan 46 milyar liraya yükselttiklerine değinerek artan sigortalılık oranı ve değişen ekonomik koşullara nazaran bu fiyatı daha da ilerilere taşımayı hedeflediklerini vurguladı. Ek olarak, Türk Reasürans olarak bölümün beklediği katastrofik risklerin idare kalitesine ait bir sorumluluk da hissediyoruz. Bu kapsamda oluşturduğumuz Katastrofik Modelleme Platformu yani CATMOD’u yakın vakitte dalımıza duyurduk. 2023 yılı yenilemelerinde platformun etkin olarak kullanılmasını ve kesim paydaşlarımıza kullandırmayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

DASK’ın alanında kapsamlı çalışmalar yaptığını lisana getiren Eren, “Bizler binaları teminat altına almak için çalışmalarımızı sürdürürken, zelzelelerin neden olabileceği kayıpları önlemek ismine binalarda alınacak öbür tedbirlerin yaygınlaştırılması için şuur oluşturmaya da çalışıyoruz. Bilinçlendirme amacımıza takviye olan Zelzeleye Sağlam Bina Tasarımı Yarışması’na her yıl öğrenciler tarafından ağır bir ilgi olması bizim için çok kıymetli” dedi.

Daima birlikte ülkemizi zelzeleye hazırlamak için çalışıyoruz

Müsabakanın açılış merasiminde konuşan DASK İdare Heyeti Lideri ve Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Lider Yardımcısı Mete Güler, “DASK olarak, Kuruluşumuzun akabinde geçen 22 yılda vatandaşlarımızda sigortalılık şuurunun artmasından, yaklaşık 11 milyon konutun Mecburî Zelzele Sigortası ile garanti altında olmasından memnunluk duyuyoruz. Sarsıntıdan sonra hayata devam etmeyi sağlayan maddi teminatın yanında zelzele öncesinde alınacak yapısal ve yapısal olmayan tedbirleri bilmemiz ve bu hususta üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor. Yapısal tedbirlerin başında gelen inançlı binalar inşa etme şuurunu geleceğin mimarları ve inşaat mühendislerine Sarsıntıya Güçlü Bina Tasarımı Müsabakası ile vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Yüzde 100 sigortalılık amacı doğrultusunda hem sigortalıları hem de dalı teşvik etmek için farklı projeler yürüttüklerini belirten Güler, Alandaki organize çalışmalarımız ve sigortalılarımızın hasar tazminatlarını en süratli biçimde almasının öteki konut sahipleri için örnek teşkil ettiğini çok düzgün biliyor, operasyonel gücümüzle de sigorta şuurunun ve sigortalılık oranlarının artmasına katkı sağlamaktan memnunluk duyuyoruz. Daima birlikte ülkemizi zelzeleye hazırlamak için çalışıyoruz” dedi.

Mükafatlar 31 Mayıs’ta sahibini bulacak

Bu yıl “Teoriden Bilgiye, Bilgiden Tasarıma” konseptiyle düzenlenen müsabakada sarsıntı testinden yıkılmadan geçen maketler, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine nazaran de pahalandırılacak. Yarışta birincilik mükafatını, fayda-maliyet hesabı sonucunda en yüksek toplam yıllık kar elde eden kadro olmayı başaran projesi kazanacak. Yılın birincisi para ödülünün yanı sıra üniversitelerine laboratuvar teçhizatı temini için 50 bin TL bedelinde ödül kazandıracak. Birinci üçe giren gruplara da para mükafatları sunulacak. 31 Mayıs tarihinde gerçekleşecek merasimde ayrıyeten Türk Reasürans Özel Mükafatı, En Düzgün Mimari Özel Mükafatı, En Uygun Zelzele Performansı Özel Mükafatı, En Düzgün İrtibat Marifeti Özel Mükafatı, En Yeterli Sunum Mükafatı ve müsabaka iştirakçilerinin verdiği oylarla belirlenen Müsabaka Ruhu Mükafatı olmak üzere altı özel ödül de sahiplerini bulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.